نظارت از راه دور بر بیمار و پیشگیری از افزایش بیماری

امروزه مزایا و کاربردها و امکاناتی که بیگ دیتا در اختیار ما می‌گذارد بر کسی پوشیده نیست. اما یکی از حیاتی‌ترین و تاثیرگذارترین کاربرد بیگ دیتا در پزشکی از راه دور و تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها است.

برای همه ما پیش آمده است که به دکتر مراجعه کرده‌ایم. در اولین مرحله شما به عنوان بیمار شرح حال خودتان را بیان کنید و مدارکی که در مورد سلامت و بیماری خود مثل برگه آزمایش و … را به همراه دارید به پزشک ارائه می‌کنید. در علم پزشکی به آن Evidence Based Medicine می‌گویند. EBM به این معنی است که مسیر درمان و معالجه‌ای در پیش گرفته می‌شود که در گذشته به وسیله تحقیقات و تجربیات بالینی ثابت شده است.

ساده‌ترین مثال آن زمانی است که شما برای درمان سرماخوردگی به پزشک مراجعه کرده‌اید. دکتر شما بعد از اینکه معاینه اولیه را انجام می‌دهد و با توجه به صحبت‌های شما از سرماخوردگی مطمئن می‌شود داروهایی مثل انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها، ویتامین‌ها و … را برای شما تجویز می‌کند. این تجویز دارو و درمان بر اساس تحقیقات گذشته‌ای است که روی این بیماری و علائم انجام شده‌است.

در شرایط فعلی مطالعات و تحقیقات پزشکی بر این موضوع تاکید و تمرکز دارد که کدام روش‌های درمانی و معالجه برای کدام نوع از بیماری‌ها نتیجه بهتری را به همراه دارد. روش انجام این فرآیند به این صورت است که با انجام آزمایشی بر روی تعدادی از بیماران، نتایج و علائمی ایجاد می‌شود.

به این صورت که یک آزمایش بر روی گروهی از بیماران انجام می‌شود و علائم و نتایجی حاصل می‌شود. اگر این نتایج رضایت‌بخش باشد حالا برای گروه بزرگتری از بیماران تجویز می‌شود. در حالی که پزشکان تلاش می‌کنند این آزمایشات و تحقیقات را با دقت بالا انجام دهند اما همواره خطاهای انسانی جزء جدانشدنی حوزه تشخیص و درمان پزشکی است. Big Data در پیشرفت Telemedicine کمک می کند مانند پیگیری سلامت بیمار و تجزیه و تحلیل پیش بینی شده

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  پروفسور دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مانیتورینگ بعد از ترخیص بیماران و تنظیم بندی قرار ملاقات بعدی با پزشکان از طریق پزشکی از راه دور ،سبب کاهش خطرات احتمالی و یا افزایش بیماری بیماران میشود زیرا 24 ساعت از شبانه روز، بیمار تحت نظر است. این همچنین در مورد بیماران سالخورده و ناتوان نیز تأثیرگذار است که نمی توانند برای معاینات منظم و مکرر به بیمارستان بروند. آمارهای حیاتی بیمار مانند فشار خون و ضربان قلب با استفاده از دستگاههای بهداشتی که دارای حسگرهای پیشرفته متصل به آنها هستند ، جمع آوری می شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

داده های جمع آوری شده با استفاده از تکنیک های آنالیتیکس برای محاسبه دوز موثر دارو برای تجویز پردازش می شوند و به پزشک کمک می کند تا بهترین تصمیم رابرای دوره درمان و داروی تجویزی بگیرد.

پزشکان متخصص می توانند از چندین برنامه درمانی مبتنی بر مراقبت های بهداشتی استفاده کنند تا از راه دور وضعیت بیمار را کنترل کنند و به دنبال علائم پیشرفت بیماری باشند. این امر در به دور نگه داشتن بیماران از بیمارستان ها ، اطمینان حاصل می کند که تلاش مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی بر مراقبت از بیماران در شرایط بحرانی متمرکز شده و همچنین با جلوگیری از بستری غیر ضروری در بیمارستان ، هزینه مراقبت های بهداشتی را نسبتاً کم نگه می دارد.

 

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر
سایر پزشکان مرتبط