دنیای پزشکی و متاورس

با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، می‌توان ذهن را به گونه‌ای فریب داد که احساس کند در یک محیط واقعی قرار دارد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که می‌توان با این فناوری امکان ارائه خدمات درمانی را برای افراد بوجود آورد. در واقع از این پس بیماران می‌توانند در یک محیط مجازی به گفت و گو با پزشک معالج خود بپردازند. این گونه مسائل نشان دهنده قدرت و پیچیدگی مفهوم متاورس در دنیای امروزی است که تقریبا به تمام عرصه‌ها نفوذ کرده است.

پزشکی ، سلامت و درمان

متاورس در این حوزه می‌تواند برای آموزش کادر درمان و همچنین تقویت مهارت‌ها و افزایش دانش پایه آن‌ها استفاده شود تا نسل آینده متخصصان درمان و سلامت مهارت و دانش خوبی داشته باشند. گجت واقعیت مجازی هولولنز (HoloLens) مایکروسافت می‌تواند در حین جراحی به جراحان کمک کند و حتی سرعت جراحی آن‌ها را افزایش دهد.

هدست‌های واقعیت افزوده می‌توانند با کمک تصاویر سی‌تی‌اسکن، MRI و اسکن‌های سه‌بعدی، قبل از عمل جراحی تصاویری ایجاد کنند تا پزشک جراح به فهم بهتر و کامل‌تری از وضعیت بیمار دست پیدا کند. در ضمن پزشکان می‌توانند با کمک هدست‌های واقعیت افزوده بدون اینکه نیاز باشد دائماً به نمایشگر سیستم کنترل‌کننده وضعیت بدن نگاه کنند، اطلاعات مرتبط با علائم حیاتی بیمار مثل ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و میزان تنفس او را لحظه‌به‌لحظه مقابل چشمان خود ببینند. بهره‌مندی از این دستگاه‌ها طبیعتاً سرعت جراحی را نیز افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از کاربردهای جالب واقعیت افزوده در حوزه سلامت و درمان، تسهیل یافتن رگ دست افراد برای نمونه‌گیری است. معمولاً در برخی از موارد کارکنان آزمایشگاه نمی‌توانند به‌راحتی رگ دست بیمار را پیدا کنند و این موضوع بیماران را اذیت می‌کند. هدست‌های واقعیت افزوده می‌توانند با مشخص کردن رگ‌ها به‌صورت خطوط رنگی و برجسته کردن آن‌ها به‌راحتی این مشکل را برطرف کنند.

یکی دیگر از کاربردهای متاورس در حوزه پزشکی آشنایی با آناتومی بدن انسان با استفاده از واقعیت افزوده است. با کمک این فناوری می‌توان مدلی سه‌بعدی و حتی زنده و متحرک از آناتومی بدن انسان ایجاد کرد تا دیگر نیازی به کالبدشکافی و تشریح جنازه نباشد.

معمولاً بیماران قبل از عمل جراحی نگرانی و استرس بی‌جا دارند و می‌خواهند بدانند جراحی چگونه انجام خواهد شد. دو فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، شبیه‌سازی عمل جراحی به‌صورت دقیق و سه‌بعدی را نیز امکان‌پذیر کرده‌اند و افراد می‌توانند با کمک این دو فناوری وضعیت بدن خود را قبل و بعد از جراحی ببینند و حتی فرایند جراحی را نیز مشاهده کنند؛ طوری که انگار خود آن‌ها در اتاق عمل حضور دارند!

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

متاورس و بیمارستان ها

در چند سال اخیر، بسیاری از بیمارستان‌ها به علت شیوع ویروس کووید-19، ارتباط بیمار با پزشکان را محدود کرده‌اند.

تکنولوژی متاورس ملاقات‌های بیمارستانی دوستان و اقوام فرد عمل شده را بدون محدودیت میسر می‌سازد.

در سیستم پزشکی رادیولوژی به تکنولوژی های جدید وابسته است. در ده سال اخیر، توسعه و پیشرفت‌های زیادی در تکنولوژی رادیولوژی مشاهده شده است.

تکنولوژی های تصویربرداری در سیستم متاورس موجب بهتر دیده شدن تصاویر توسط رادیولوژیست شده و تشخیص بیماری با خطای کمتری صورت می‌گیرد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

سیستم الکترونیکی پزشکی و متاورس

در حال حاضر، در سیستم پزشکی، سیستم الکترونیکی بکار گرفته شده جهت انجام کارهای پزشکی نهایتاً به سیستم متاورس تبدیل می‌شود. واقعیت مجازی VR (virtual reality)، واقعیت بزرگنمائی شده AR (Augmented reality)، واقعیت مخلوط شده (Mixed Reality) و هوش مصنوعیArtificial intelligence (AI)، برای قدرت بخشیدن به کاربردهای مورد استفاده به کار گرفته خواهد شد.

 

وسایل پزشکی و متاورس

کمپانی‌های تولید کننده وسایل پزشکی واقعیت مخلوط شده را برای سوارکردن وسائل جراحی و طراحی اطاق‌های عمل بکار گرفته‌اند. سازمان بهداشت جهانی با بکارگیری واقعیت بزرگنمائی شده AR و تلفن‌های هوشمند پاسخ دهنده‌های کوید-19 را آموزش می‌دهد، متخصص روان پزشکی با بکارگیری واقعیت مجازی (VR) استرس‌های متعاقب حوادث در سربازان در حال جنگ را درمان می‌کنند.

 

 دانشکده‌های پزشکی و متاورس

دانشکده‌های پزشکی برای آموزش جراحی از VR استفاده می‌کنند. تکنولوژی Oculus (تولید شده توسط فیس بوک) توسط دانشکده پزشکی دانشگاه کنکتیکت در آمریکا برای آموزش جراحی ارتوپدی به رزیدنت‌های پزشکی بکار می‌رود. با بکارگیری گوشی هدفون، رزیدنت‌ها می‌توانند متدهای جراحی را مانند قراردادن سنجاق در استخوان شکسته در فضای 3-D ببینند.

بعلت اینکه این متد بطور مجازی انجام می‌شود. خطای دانشجویان در حین عمل توسط معلم بازگو شده تا در نوبت بعدی اشتباه خودشان را برطرف کنند.

 

عمل جراحی و متاورس

در دنیای واقعی، برای اولین بار جراحی AR در بیماران زنده در حین جراحی ستون فقرات توسط جراحان اعصاب دانشگاه جان هاپکینز John Hopkins بکار گرفته شده است. جراحان 6 پیچ در ستون فقرات بیمار قرار دادند. دو روز بعد یک گروه دیگر جراحان توموری را از ستون فقرات بیماری خارج کردند. هر دو تیم هدفون‌های ساخته شده توسط کمپانی Augmedics  را بکار گرفتند، که می‌توانستند درون اعضاء بیمار را بخوبی ببینند. این کار مثل داشتن، یک GPS است که براحتی در جلوی چشم همه چیز را می‌توان دید. در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی در آمریکا استادان برای آموزش دادن پرسنل، در فوریت‌های پزشکی از AR، VR و  MR جهت درمان بیماران مجروح، سکته‌های قلبی و مغزی یا زخم ناشی از شلیک گلوله استفاده می‌کنند.

 

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر