مقالات آموزشی

 
اجزای مراقبت از سلامت از راه دور

اجزای مراقبت از سلامت از راه دور

Telehealth را می توان به سه قسمت عمده و اصلی تقسیم نمود. این سه قسمت دارای مقداری هم پوشانی با یکدیگر نیز می باشند. این سه عبارتند از: Informatics ،Education ،Telemedicine حال در مورد هر یک توضیحات مختصری داده می شود.
رایانش ابری در فن آوری اطلاعات سلامت

رایانش ابری در فن آوری اطلاعات سلامت

برنامه ریزی برای استفاده از آخرین فن آوری ها در صنعت سلامت یک استراتژی مهم برای بسیاری از سازمان های بهداشتی درمانی به منظور افزایش خدمات و کاهش هزینه های عملیاتی است. تقاضا برای خدمات بهداشتی درمانی در حال افزایش است، در حالی که کمبود متخصصان مراقبت های سلامت از قبیل پزشکان، پرستاران و داروسازان یکی از سخت ترین چالش ها را برای ارائه دهندگان خدمات فراهم آورده است. علاوه بر این، بیماری ها پیچیده تر می شوند و پیشرفت های جدید در فن آوری و تحقیقات، باعث تسهیل در ظهور تکنیک های جدید و البته مؤثرتر در تشخیص و درمان شده است. در نتیجه، تدارکات پشت اداره چنین عملیاتی پیچیده تر بوده و بسیار پر هزینه است. در ضمن، رقابت در صنعت مراقبت های بهداشتی درمانی افزایش یافته است.
سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

سوابق سلامتی من(My Health Record)، خلاصه ای از اطلاعات مهم پزشکی شما بصورت آنلاین می باشد.
تفاوت تله ویزیت با پزشکی از راه دور چیست؟

تفاوت تله ویزیت با پزشکی از راه دور چیست؟

امروزه، ارائه خدمات درمانی از راه دور و به صورت آنلاین در جهان رو به گسترش است. به تازگی شرکت های تحقیقاتی در این باب، گزارشی را منتشر کرده اند که نشان می‌دهد ۶۰٪ از خانواده‌ ها تمایل دارند خدمات درمانی را به صورت آنلاین و یا تلفنی دریافت کنند. به عبارت دیگر، بیماران ترجیح می‌دهند تا حد امکان از مراجعه حضوری به مراکز درمانی خودداری کنند و در عوض از خانه و با کمک ویزیت آنلاین (تله ویزیت) از مشاوره پزشک، پرستار و سایر متخصصین حوزه درمان بهره‌مند شوند.
بیمارستان سیار چیست؟

بیمارستان سیار چیست؟

بیمارستان سیار، یک مرکز درمانی یا یک بیمارستان کوچک با تجهیزات پزشکی لازم است که می‌توان آن را در زمان کوتاهی به مکان مورد نظر حمل و راه اندازی و شروع به بهره‌برداری کرد. بیمارستان سیار بایستی بتواند حداقل خدمات پزشکی و درمانی را برای بیماران یا زخمی‌ها در شرایط بحرانی همچون جنگ و بلایای طبیعی فراهم نماید.همچنین بیمارستان های سیار میتواند مقر مناسبی برای ایستگاه های تله مدیسین در مناطق جنگی،دور افتاده و بین راهی باشد.
نحوه استفاده از تله مدیسین برای جبران خسارت کارگران

نحوه استفاده از تله مدیسین برای جبران خسارت کارگران

آیا شما در مورد اینکه سازمان شما چگونه می تواند پزشکی از راه دور را به عنوان بخشی از برنامه جبران خسارت کارگران شما پیاده سازی کند ، کنجکاو هستید؟ و میخواهید اطلاعات بیشتری راجب تله مدیسین بدانید و برای اجرای آن درسازمانتان همکاری کنید؟... در ادامه با ما همراه باشید
مزایای پیاده سازی سامانه هوشمند بیمارستانی

مزایای پیاده سازی سامانه هوشمند بیمارستانی

اتوماسیون حوزه سلامت یکی از ضروری‌ترین و شاید دشوارترین کارهای جهان است. هر ساله مقدار زیادی هزینه برای آزمایش و حل مشکلات آن صرف می‌شود، اما بسیاری از مشکلات و سؤالات همچنان ادامه دارد. موضوع اصلی شامل تعامل مناسب بین سیستم‌های مختلف، به ویژه تبادل داده‌ها در سطح شهری، منطقه‌ای و فدرال است.
بهداشت و درمان مدرن و تله ویزیت

بهداشت و درمان مدرن و تله ویزیت

نسل جدید بیماران عادت دارند همه چیز را از طریق تلفن و رایانه خود انجام دهند - چرا پزشکان به سمت مدرن حرکت نکنند؟ با استفاده از تله ویزیت به راحتی بیماران را از راه دور معاینه و درمان کنید. که کاملاً با IMS یکپارچه است و به پزشکان کمک می کند تا بیشتر از گذشته به بیماران برسند. ارائه مراقبت های خود را گسترش داده و در یک محیط درمانی مبتنی بر ارزش پیشرفت کنند.
سلامت دیجیتال به چه معنیست؟

سلامت دیجیتال به چه معنیست؟

جدیدترین راهکاری که این سازمان‌ها در نظر دارند، استفاده از سلامت دیجیتال است. سلامت دیجیتال به معنی استفاده از تکنولوژی‌های اطلاع‌رسانی و ارتباطی یا همان ICTs برای ارائه خدمات در حوزه سلامت است. در طی پنج دهه گذشته نام‌های بسیاری برای این حوزه از جمله mHealth، eHealth، تله مدیسین، انفورماتیک_پزشکی و غیره بر اساس تکنولوژی موجود گذاشته شده است. اما در نهایت عنوان Digital_Health به عنوان کامل‌ترین کلمه برای توصیف این حوزه توسط سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است. تغییر از eHealth به دیجیتال هلث، باعث می‌شود سازمان‌های متولی بتوانند ذی‌نفعان بیشتری را در نظر بگیرند و از تکنولوژی‌های دیگری همچون IoT یا اینترنت اشیا برای ارائه خدمت استفاده کنند
مزایا و فواید سلامت الکترونیک

مزایا و فواید سلامت الکترونیک

امروزه متخصصان، سلامت الکترونیک را در دسته مراقبت‎‌های بهداشتی قرار می‎‌دهند. مفهوم سلامت الکترونیک یا eHealth به استفاده از ICT در بخش بهداشت و درمان و تجهیز منابع پیشرفته برای دستیابی به مدیریت کارآمدتر، تشخیص بهینه بیماری و مراقبت بهتر از بیمار اشاره دارد. این حوزه دربرگیرنده مسائلی نظیر ارتباط پزشک و بیمار، تحقیقات و مدیریت بیمارستان است.
مزیت‌های کلان‌داده‌ها در بخش سلامت

مزیت‌های کلان‌داده‌ها در بخش سلامت

داده‌های پزشکی منبعی قدرتمند برای ایجاد تحلیل‌های ارزشمند و کاهش اتلاف داده‌ها هستند. با توجه به همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و بروز چالش‌های بیشمار پزشکی، کلان‌داده می‌توانند به ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی در شناسایی الگوهای مربوط به سلامتی کمک شایانی کرده و ضمناً از این داده‌ها می‌توان برای اتخاذ اقدامات عملی در صنایع پزشکی استفاده کرد. گذشته از اینکه با استفاده از علم داده‌ها، تجربه بیماران از خدمات درمانی بهبود نسبتاً زیادی پیدا می‌کند، ذینفعان علاقه‌مند به بکارگیری کلان‌داده در صنعت پزشکی غالباً شامل ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، صنعت فناوری سلامتی، داروسازها و بیمه‌های درمانی می‌باشند.
اصول اخلاقی و سطوح خدمات تله مدیسین

اصول اخلاقی و سطوح خدمات تله مدیسین

همانطور که میدانید تله مدیسین به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه میدهد تا با استفاده از تکنولوژی ارتباطات، ارزیابی، تشخیص و درمان بیماران را انجام دهند. این رویکرد یک تکامل قابل ملاحظه در دهه گذشته بوده و در حال تبدیل شدن به بخشی از زیرساخت های مراقبت های بهداشت تبدیل شده است
داده کاوی و حوزه سلامت

داده کاوی و حوزه سلامت

داده کاوی علمی است که به دنبال استخراج الگوهای پنهان در داده هاست. حجم بالای داده های پزشکی و سردرگمی حاصل از آن باعث شده است که استفاده از داده کاوی برای شناسایی این الگوها اجتناب ناپذیر باشد.
مزایایی پزشکی از راه دور (تله مدیسین) چیست؟

مزایایی پزشکی از راه دور (تله مدیسین) چیست؟

پزشکی از راه دور برای بیمارانی که قادر نیستند منزل خود را ترک کنند، از جمله بیمارانی که دچار مشکلات حرکتی هستند، دچار شکستگی از ناحیه پا شده اند یا افرادی که در شهر خود به پزشک متخصص دسترسی ندارند بسیار مناسب است. مزیت دیگری که پزشکی از راه دور دارد این است که دسترسی به آن از سراسر دنیا امکان پذیر است.
تعریف دقیق تله ویزیت و کاربردهای آن

تعریف دقیق تله ویزیت و کاربردهای آن

تله ویزیت در واقع همان ملاقات پزشک و بیمار از طریق ابزارهای فناوری ارتباطات است؛ این ارتباط می‌تواند ویدیویی و یا صوتی بوده و از هر مکانی انجام شود. با استفاده از ویزیت آنلاین دیگر نیازی نیست بیمار برای دیدن پزشک مسافت زیادی را طی کند؛ در واقع بیمار قادر است از طریق ویدیو کنفرانس با یک پزشک متخصص حتی در خارج از کشور ارتباط برقرار کند. ویزیت مجازی هم‌چنین به بیماران این فرصت را می‌دهد تا بتوانند به راحتی از مشاوره سایر پزشکان به صورت آنلاین بهره‌مند شوند.
معرفی واحد مدیریت اطلاعات سلامت(مدارک پزشکی)

معرفی واحد مدیریت اطلاعات سلامت(مدارک پزشکی)

اطلاعات در سیستم سلامت حیاتی بوده و مدارک پزشکی، به شکل دستی یا ماشینی در برگیرنده اطلاعات پزشکی است. پزشکان، پرستاران و سایر دست اندرکاران مراقبتهای بهداشتی و درمانی برای درمان بیمار به اطلاعات پزشکی احتیاج دارند.
نقش تله ویزیت در حذف فواصل جغرافیایی

نقش تله ویزیت در حذف فواصل جغرافیایی

بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های آینده بیماران را از سراسر دنیا و بدون توجه به محدودیت‌های جغرافیایی پذیرش خواهند کرد و به جای انتقال بیماران به مراکز گران‌قیمت و دور‌دست، خدمات پزشکی با کیفیت بالا به محل اسکان بیمار منتقل می‌شود . به طور کلی هدف از تله مدیسین یا پزشکی از راه دور، حذف موانع جغرافیایی و مسافرت‌های غیر ضروری بیماران و همراهان آنها است.
اینترنت اشیا و سلامت هوشمند

اینترنت اشیا و سلامت هوشمند

امروزه ابزارهای سلامت هوشمند، توسعه زیادی یافته‎اند. گجت‎های سلامت الکترونیک سعی دارند تا با استفاده از حسگرهای مختلف به پایش سلامت افراد بپردازند. این ابزارهای سلامت معمولا برای کاربران معمولی، ورزشکاران و بیماران استفاده می‎شوند.
بیماران هوشمند

بیماران هوشمند

مراقبت سلامتی هوشمند در واقع یکی دیگر از مزایای پیشرفت تکنولوژی و ارتباط است که در راستای بهبود کیفیت مراقبت های سلامتی و بهداشتی به کمک انسان آمده است.مراقبت سلامتی هوشمند به وسیله تکنولوژی تعیین می شود که به ابزارهای تشخیصی بهتر، درمان بهتر برای بیماران و دستگاه هایی که کیفیت زندگی را برای هر کس بهبود می بخشد تعریف می شود.
در چه بخش‌هایی از سلامت می‌توان از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده کرد؟

در چه بخش‌هایی از سلامت می‌توان از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده کرد؟

هرچه اندازه برش‌ها و طول مدت جراحی کمتر و دقت آن بیشتر باشد، احتمال وقوع عارضه عمل نیز کمتر می‌شود و بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد. تکنولوژی‌های مختلفی برای این منظور به کمک پزشکان آمده‌اند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بخشی از آنها هستند که قبل و حین عمل به تیم جراحی برای انجام بهتر جراحی کمک می‌کنند.
12345678910...
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران