مقالات آموزشی

 
سلامت دیجیتال در متاورس، چالش های قانونی و نظارتی در دنیای مجازی

سلامت دیجیتال در متاورس

همه‌گیری کووید-19 باعث روی‌آوردن بیماران به راه‌حل‌های دیجیتال برای خدمات بهداشتی، سبک زندگی و سلامتی، مانند داروخانه‌های آنلاین، ویزیت از راه دور، خدمات صدور گواهینامه، تست COVID-19، برنامه پیگیری و ردیابی NHS، و مربیگری سبک زندگی آنلاین و تناسب اندام شده است. تمرینات ایجاد متاورس فرصت‌هایی را برای شرکت‌های سلامت دیجیتال باز می‌کند و بسیاری در حال حاضر آماده‌سازی برای استفاده از این فرصت‌ها را آغاز کرده‌اند.
تاثیر تله ویزیت در بیماران پیوند اعضا

تاثیر تله ویزیت در بیماران پیوند اعضا

پیوند‌ اندام یا بافتی است که در بخشی از بدن کاشته شود. پیوند موفق انسان به انسان سابقه‌ای نسبتاً طولانی در زمینه مهارت‌های کاربردی دارد که این مهارت‌ها مدت‌ها پیش از تشخیص لزوم مراقبت‌های بعد از پیوند کشف شده‌اند. اعضا قابل اهدا قلب ، ریه ها ، کبد ، روده ها ، لوزالمعده و کلیه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. با اهدای قرنیه می توان بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند.
حوزه‌هاى سلامت دیجیتال

حوزه‌هاى سلامت دیجیتال

فواید فراوانى از سلامت الکترونیکى مى توان به دست آورد اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که توسعه و گسترش خدمات بهداشتى و درمانى بدون استفاده از رایانه و تکنولوژى هاى مرتبط عملیاتى نخواهد بود
کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان توسط هوش مصنوعی

کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با ورود به حوزه‌های مختلف دانش انسانی تحولی بسیار بزرگ را در علوم طبیعی، اجتماعی و سایر زمینه‌های علم ایجاد کرده است. تاکنون دستاورهای ارزشمندی با به‌کارگیری هوش مصنوعی به وجود آمده است و بدون شک روند رو به توسعه ورود این فناوری در اشکال متنوع علم و صنعت متوقف نخواهد شد.
تفاوت تله ویزیت با تله مدیسین

تفاوت تله ویزیت با تله مدیسین

به توزیع و استفاده از اطلاعات و خدمات پزشکی از طریق وسایل الکترونیک و نرم افزار های هوشمند تله مدیسین گفته میشود.تله مدیسین امکان دسترسی عموم مردم اعم از بیماران و همراهانشان و به پزشک اعم از عمومی و مختصص و فوق تخصص را میدهد و همچنین دسترسی پزشکان مختلف به یکدیگر به جهت انجام مشاوره های مختلف در صورت نیاز و صلاح دید در کمترین زمان را میدهد.
پزشکی از راه دور، امکان دسترسی به خدمات بهداشت و درمان با قیمت مناسب

پزشکی از راه دور، امکان دسترسی به خدمات بهداشت و درمان با قیمت مناسب

پزشکی از راه دور به معنی " ارائه خدمات مراقبت های بهداشتی ، که در آن فاصله یک عامل اساسی است ، توسط کلیه متخصصان مراقبت های بهداشتی با استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای تبادل اطلاعات معتبر برای تشخیص ، درمان و پیشگیری از بیماری و صدمات ، تحقیقات و ارزیابی و ادامه آموزش ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ، همه به منظور پیشبرد سلامت افراد و جوامع آنها " میباشد.
سلامت دیجیتال چیست؟

سلامت دیجیتال چیست؟

به طور کلی می توان دامنه گسترده سلامت دیجیتال شامل دسته هایی مانند موبایل سلامت (mHealth)، فناوری اطلاعات سلامت (IT)، پزشکی از راه دور و پزشکی شخصی دانست. موبایل سلامت به معنی استفاده از خدمات پزشکی از طریق تلفت های همراه و از راه دور همچنین فناوری اطلاعات سلامت، به کارگیری آی تی برای کنترل سلامت افراد، رصد وضعیت بیماران، بهبود و تسریع فرآیندهای درمان است.
ارزش پزشکی از راه دور در چشم انداز مراقبت های بهداشتی امروز

ارزش پزشکی از راه دور در چشم انداز مراقبت های بهداشتی امروز

مراقبت از سلامت از راه دور به معنای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور به صورت الکترونیکی برای پشتیبانی و ارتقا سلامت و مراقبت های بهداشتی بالینی از راه دور ، آموزش های مربوط به سلامت بیمار به طور حرفه ای و بخش هایی در بهداشت عمومی است.
آشنایی با نحوه کارکرد داروخانه دیجیتال

آشنایی با نحوه کارکرد داروخانه دیجیتال

روند فعلی تجویز و تهیه دارو از جمله مسائلی است که می تواند در برخی موارد منجر به مشکلاتی از قبیل یافتن داروخانه مناسب، جستجوی داروی خاص یا کمیاب، سوء استفاده از خدمات بیمه و اشتباه در تحویل دارو، اتلاف وقت و پرداخت نقدی مبلغ می شود. بنابراین وجود سیستمی مکانیزه که پزشک بتواند نسخه را به سیستم ارسال نموده و سیستم نسخه را به نزدیکترین داروخانه ارسال کند و نهایتا داروخانه پس از آماده سازی نسخه، دارو را به محل سکونت بیمار ارسال نماید.
آشنایی با نحوه ویزیت های آنلاین در تله ویزیت

آشنایی با نحوه ویزیت های آنلاین در تله ویزیت

بدون خروج از خانه به پزشک متخصص خود متصل شوید ! ما اینجا هستیم تا به مراقبت از شما کمک کنیم...
موانع عمده موجود در راه توسعه تله مدیسین

موانع عمده موجود در راه توسعه تله مدیسین

تصور کنید پزشک یا تیم پزشکی بتوانند با سرعت هرچه بیشتر و بدون مراجعه بیمار به مطب، وضعیت بیمار را بررسی کرده، نتایج آزمایشگاهی وی را دریافت کنند و تجویز مورد نیاز را انجام دهند.همه اینها نمونه هایی از فناوری جدیدی است که ما آن را با عنوان تله مدیسین می شناسیم.واژه تله مدیسین (telemedicine) از دو کلمه tele که یک لغت یونانی و به معنی «ارتباطات مسافت دور» است و کلمه مدیسین (medicine) به معنای درمان و طب، تشکیل شده است.با وجود رشد سریع، هنوز موانع مهمی وجود دارند
نظارت از راه دور بر بیمار با اینترنت اشیا

نظارت از راه دور بر بیمار با اینترنت اشیا

با پیشرفت بسیار سریع و بی برنامه تکنولوژی هایی نظیر اینترنت اشیا یا Internet Of Things ما شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در زمینه های مختلف زندگیمان بوده ایم! برخی از افراد تصور می‌کنند که IOT تنها در حوزه های خاصی مانند حمل و نقل، انبارداری و کارخانه های تولیدی کاربرد دارد، در حالی که مزیت ها و کاربردهای این تکنولوژی بدون محدودیت است و می‌توان از آن در هر زمینه ای استفاده کرد.
سامانه سلامت هوشمند چیست؟

سامانه سلامت هوشمند چیست؟

سیستم سلامت هوشمند سبب می شود که هر فرد یک پرونده هوشمند داشته باشد. پرونده هوشمندی که تمامی اطلاعات فردی، سوابق بیماری های پیشین، داروهای مصرفی توسط پزشکان در آن به ثبت رسیده‌است. پزشکان با بررسی این پرونده به خوبی از اطلاعات پزشکی و سوابق پیشین بیماران خود آگاه می‌شوند و جهت بهبود هر چه بهتر بهترین نسخه را در اختیار آنها قرار می‌دهند. رشد تکنولوژی و حضور اینترنت در زندگی افراد جامعهسبب شده‌است که وجود سلامت هوشمند در جوامع بیش از پیش اهمیت پیدا کند. تا آنجایی که هوشمندسازی سلامت در بسیاری از جوامع با کاهش چشم‌گیر مرگ و میر مواجه شد!
رایج ترین موارد استفاده مبتنی بر بلاکچین در صنعت پزشکی چیست؟

رایج ترین موارد استفاده مبتنی بر بلاکچین در صنعت پزشکی چیست؟

بلاکچین فضایی اشتراکی را ایجاد می نماید که به واسطه آن تسلط فرد بر فرد در معنای مثبت آن ایجاد می شود. این تسلط به معنای غلبه افراد بر هم نیست بلکه نوعی اشتراک عرضی است. در اشتراک عرضی همه در یک سطح هستند و برای پیشرفت ساختار و سیستم خود با هم همکاری نموده و اطلاعات را به اشتراک می گذارند.
فناوری مراقبت های بهداشتی که به ایجاد تفاوت در سناریوی فعلی کمک می کند

فناوری مراقبت های بهداشتی که به ایجاد تفاوت در سناریوی فعلی کمک می کند

هند با بحران پزشکی مواجه است. بیمارستان ها و کادر پزشکی خط مقدم تحت فشارهای جسمی و روحی عظیمی هستند. در حالی که دستگاه‌های دیجیتال مراقبت بهداشتی برای مدتی در دسترس بوده‌اند، کووید در سال 2020 پذیرش فناوری را هم برای بیماران و هم برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی تسریع کرد
پایه و اساس محافظت از داده ها

پایه و اساس محافظت از داده ها

علاوه بر آگاهی و پیروی از مقررات مراقبت از بهداشت و درمان ، از تکنیک های دیگری نیز برای محافظت از داده های حساس استفاده می شود. پوشش داده ها یکی از رویکردهای مهم محافظت از داده های کلیدی است که این هدف را انجام می دهد. پوشش داده ها روشی است که اطلاعات حساس موجود را با داده هایی جایگزین می کند
هوش مصنوعی دارای چه مزیت ها و معایبی است ؟

هوش مصنوعی دارای چه مزیت ها و معایبی است ؟

هوش مصنوعی عبارت است ازیک سیستم‌ کامپیوتری شبیه هوش انسان که در یک ماشین، مثل یک ربات، قرار داده می‌شود و به آن ماشین اجازه می‌دهد تا مثل انسان فکر کند و وظایف محوله را کاملا هوشمندانه انجام بدهد.
تبلیغات متاورس به سلامت دیجیتال می رسد

تبلیغات متاورس به سلامت دیجیتال می رسد

اما حتی قبل از اینکه بدانیم متاورس چیست، امروزه، تجربیات محاسباتی غوطه‌ورانه آینده را توصیف می‌کند و تبلیغات آن به سلامت دیجیتال رسیده است. پزشکان محترم در حال نوشتن ایده‌های فکری هستند و زبان بازاریابی جدید در استارت‌آپ‌ها نفوذ کرده است، به طوری که یکی از شرکت‌ها قبلاً اتاق‌های درمان مجازی متاورس را تبلیغ کرده است.
سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

سوابق سلامتی من(My Health Record)، خلاصه ای از اطلاعات مهم پزشکی شما بصورت آنلاین می باشد.
ارتباطات در سیستم پزشکی از راه دور

ارتباطات در سیستم پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور یا دوراپزشکی به کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم آوردن مراقبت سلامت و خدمات و حمایت از بیمار یا امداد شونده در زمانی که فاصله جغرافیایی بین دو گروه فراهم کننده و گیرنده خدمات پزشکی وجود داشته باشد گفته می‌شود. گرچه اجماع جهانی در خصوص تعریف پزشکی از راه دور و تفاوت آن با تله هلث (Telehealth) وجود ندارد ولی بیشتر صاحب نظران آن را زیر مجموعه‌ای از سلامت الکترونیکی (eHealth) می‌دانند .
12345678910...
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران