مقالات آموزشی

 
مزایای تله مدیسین برای متخصصان حوزه‌ی سلامت

مزایای تله مدیسین برای متخصصان حوزه‌ی سلامت

پزشکی از راه دور یا تله مدیسین (تله مدیسین) روشی است که به وسیله‌ی آن می‌توان کلیه‌ی فرایند‌های مورد بررسی قرار دادن، معاینه، پایش و درمان بیماران را در حالی انجام داد که پزشک و بیمار در دو محل متفاوت از هم باشند. بوسیله‌ی پزشکی از راه دور، نیاز به جابه‌جایی بیماران از میان برداشته می‌شود و به جای آن تخصص انتقال پیدا می‌کند. در تعریف (ارائه خدمات سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی که در آن فاصله و راه دور یک عامل بحرانی است توسط تمامی متخصصان حوزه‌ی سلامت و با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هدف تبادل اطلاعات معتبر جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها و صدمات، تحقیق و ارزیابی و همچنین جهت آموزش مداوم ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، که همه‌ی این اقدامات در راستای اعتلای سلامت افراد و جامعه صورت می‌پذیرد.
ممکن است شما بپرسید مراقبت سلامت از راه دور چیست؟ و منظور از مراقبت های بهداشتی چیست؟

ممکن است شما بپرسید مراقبت سلامت از راه دور چیست؟ و منظور از مراقبت های بهداشتی چیست؟

وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انسانی آمریکا اظهار داشت: Telehealth به عنوان استفاده از اطلاعات الکترونیکی و فناوری ارتباطات از راه دور برای حمایت از مراقبت های بهداشتی بالینی از راه دور تعریف می شود.برخی از نمونه ها شامل کنفرانس های ویدئویی ، به اشتراک گذاری تصاویر به صورت آنلاین ، پخش رسانه ها و ارتباطات بی سیم است. از فناوری هایی نظیر اینها می توان نه تنها مراقبت های بهداشتی بالینی بلکه آموزش بیماران ، بهداشت عمومی و مدیریت بهداشت را نیز پشتیبانی می کند.
بازسازی بخش سلامت و درمان

بازسازی بخش سلامت و درمان

به گزارش economictimes، هوش مصنوعی با برقراری ارتباطات جدید میان کدهای ژنتیکی و انجام عمل‌های جراحی به کمک ربات‌ها، بخش سلامت و درمان را به نوعی بازسازی می‌کند و شکل دیگری به آن می‌دهد. از بزرگ‌ترین مزیت‌های هوش مصنوعی می‌توان به این موارد اشاره کرد که قادر به پیش‌بینی، درک، یادگیری و عمل است. در این میان، دولت امارات متحده عربی از قابلیت فناوری هوش مصنوعی استفاده کرده و درحال حاضر هم مشغول آزمایش ابداعات مختلف این عرصه است. اتاقک‌های آنالیز و کنترل سلامت که درحال حاضر درحال تست هستند، به افراد در کنترل سلامت و تشخیص علائم اولیه بیماری کمک می‌کند.
مروری بر مزایای پرونده الکترونیک و خدمات تله ویزیت

مروری بر مزایای پرونده الکترونیک و خدمات تله ویزیت

پرونده الکترونیک شامل هر نوع اطلاعات مربوط به سلامت جسمی یا روانی یا وضعیت یک فرد که در سیستم های الکترونیکی ثبت می شود و برای کسب، انتقال، دریافت، ذخیره، بازیابی، اتصال و دستکاری داده های چند رسانه ای به منظور فراهم کردن مراقبت بهداشتی اولیه و خدمات بهداشتی مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد که شامل یادداشت های بهداشتی درمانی دوران عمر یک فرد است که در داخل سیستم بهداشتی درمانی ایجاد و به صورت خصوصی و محرمانه نگهداری می شود. این پرونده بصورت الکترونیکی برای ارائه کنندگان مجاز خدمات در هر مکان و زمان به منظور حمایت و پشتیبانی از ارتقا کیفیت خدمات وی باید در دسترس باشد.
نقش ارتباط موثر در ویزیت از راه دور معلولین

نقش ارتباط موثر در ویزیت از راه دور معلولین

متخصصان بهداشت و درمان بهتر است در مورد مسائل مربوط به سلامتی مستقیماً با خود بیماران کم توان ارتباط برقرار کنند. آنها باید در مورد چگونگی برقراری ارتباط با بیماران کم توان و به خصوص افراد دارای اختلال روحی، حسی یا مشکلات ارتباطی تجربه لازم را داشته باشند. به دست آوردن تجربه در رابطه با نحوه برقراری با بیماران کم توان چالشی است که اغلب پزشکان با آن مواجهه هستند.
کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و سرعت بخشیدن به توسعه داروها

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و سرعت بخشیدن به توسعه داروها

فرایند توسعه دارو به گران بودن معروف است. حجم زیادی از فرایندهای تحلیلی تهیه‌ی دارو با استفاده از یادگیری ماشین می‌توانند بهینه‌سازی شوند. بدین شکل می‌توان سال‌ها کار و میلیون‌ها دلار سرمایه ‌گذاری را شبیه‌سازی کرد.
مثال‌هایی از به‌کارگیری هوش مصنوعی در مراقبت ‌های بهداشتی و پزشکی

مثال‌هایی از به‌کارگیری هوش مصنوعی در مراقبت ‌های بهداشتی و پزشکی

هوش مصنوعی می‌تواند با تقویت پیشگیری پزشکی و کشف داروهای جدید مراقبت‌های بهداشتی را بهبود ببخشد. توانایی واتسون IBM برای مشخص کردن روش‌های درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان و برنامه بهداشت و درمان ابر گوگل که وظیفه‌‎ی جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها را برای سازمان‌های بهداشتی آسان‌تر می‌کند نمونه‌هایی از این استفاده هستند.
متاورس می تواند یک تجربه مراقبت بهداشتی بی حد و حصر ایجاد کند

متاورس می تواند یک تجربه مراقبت بهداشتی بی حد و حصر ایجاد کند

متاورس پایان عصر گوشی های هوشمند را نشان می دهد. همه ما به چک کردن ایمیل‌ها، انجام کار، پرداخت قبوض و معاشرت از طریق دستگاه‌های تلفن همراه عادت کرده‌ایم، اما همه اینها در حال انتقال به یک سیستم جدید است. متاورس ترکیبی از استفاده از فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای کار در دنیای مجازی خواهد بود.
همانطور که کادر بهداشت و درمان به سمت تله مدیسین میروند ، فرصت های شغلی بیشتری برای دیگران نیز ظهور

همانطور که کادر بهداشت و درمان به سمت تله مدیسین میروند ، فرصت های شغلی بیشتری برای دیگران نیز ظهور میکند

پیشرفت در هزینه های بهداشت عمومی ، افزایش تمرکز بر مدیریت مالی بهتر ، افزایش آگاهی سلامت مصرف کننده ، پیگیری پاسخ سریع ، مراقبت با کیفیت و اهمین در دسترس بودن واحد مراقبت های بهداشتی ، همه با گسترش فناوری منجر به خارج شدن محدودیت های بهداشتی شده است. با استفاده از فن آوری های دیجیتال ، بیمارستان ها به سمت تغییر پارادایم حرکت می کنند.
مزایای استفاده از اینترنت اشیا در حوزه پزشکی و مراقبت از بیمار

مزایای استفاده از اینترنت اشیا در حوزه پزشکی و مراقبت از بیمار

اینترنت اشیاء (IoT) دنیایی از امکانات را به روی حوزه پزشکی گشوده است: در هنگام اتصال به اینترنت، دستگاه های پزشکی معمولی می توانند داده های اضافی ارزشمند دیگری را جمع آوری کنند، بینش بیشتری در مورد علائم و روندها ارائه دهند، مراقبت از راه دور را فعال کنند و به طور کلی کنترل بیشتری را در طول زندگی و معالجه بیماران به آنها ارائه دهند.
متاورس و احساس درد

متاورس و احساس درد

واژه‌ی متاورس برای اولین بار توسط آرتور نیل استفانسون ابداع شد، او در رمان معروف خود به نام اسنو کرش Snow Crash، این ایده را مطرح کرد که افراد به بوسیله‌ی آواتارهایی در محیط‌های مجازی مانند ساختمانی سه بعدی، با یکدیگر ملاقات می‌کنند. جالب است که بدانید رمان این نویسنده‌ی پیشرو در سال 1992 میلادی نوشته شده است.
ثبت الکترونیکی سلامت

ثبت الکترونیکی سلامت

پرونده الکترونیک سلامت یک مجموعه متمرکز بلند مدت از اطلاعات مراقبت سلامت یک فرد است که برای تمام ارائه کنندگان خدمات در هر مرکز و در هر زمان قابل استفاده باشد و به عنوان قسمت اصلی یک سیستم اطلاعات سلامت یکپارچه محسوب می شود .سیستم هایی که دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند این قابلیت را دارند که در حالیکه موجب بهبود سطح سلامت بیمار می شوند، صدها ساعت در زمان صرفه جویی کنند وهزینه های مراقبت را نیز کاهش دهند .
کمک به سالمندان در محل سکونت

کمک به سالمندان در محل سکونت

بسیاری از افراد مسن تمایل دارند که به راحتی در خانه‌هایشان از امکانات پزشکی کمک بگیرند. بدین ترتیب IoT و telemedicine نیز احتمالاً نقش مهمی در توانمندسازی سالمندان برای گذران زندگی خواهند داشت. بسیاری از وسایل خانگی دارای سنسورهایی هستند که برای افراد سالخورده تهیه می‌شوند و باعث می‌شوند که افراد مسن با مشکلات کمتری مواجه باشند. برای مثال، بلندگوهای هوشمند فعال صدا، به افراد اجازه می‌دهند که تنظیمات ترموستات را با صدای خود فعال کنند. کاربران همچنین می‌توانند همه چیز را از طریق دستگاه‌های تجارت الکترونیک فعال با سخنرانی (مانند (Alexa سفارش دهند.این دستگاه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند از رفتن به فروشگاه جلوگیری کنند.
صرفه‌جویی در زمان و افزایش رضایت بیمار

صرفه‌جویی در زمان و افزایش رضایت بیمار

خدمات از راه دور پزشکی با زمان انتظار کوتاه‌تر و دسترسی راحت‌تر، رضایت بیمار را بالاتر می‌برد. به عنوان مثال، یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده که هر مراجعه به پزشک ۱۲۱ دقیقه از وقت بیمار را می‌گیرد و فقط ۲۰ دقیقه از آن زمان صرف ویزیت می‌شود. با ارائه این خدمات، زمان انتظار کوتاه‌تر می‌شود. همچنین، علاوه بر افزایش رضایت بیمار، در زمانی که برای رفت و آمد و انتظار صرف می‌شد نیز صرفه‌جویی می‌شود.
بیماران جوان‌تر خواستار گزینه‌های مراقبت قابل انعطاف‌ هستند

بیماران جوان‌تر خواستار گزینه‌های مراقبت قابل انعطاف‌ هستند

بهداشت و درمان نیز به نوبه خود برای پاسخگویی به خواسته‌های فوری و آتی در طول بحران جهانی بهداشت، با استراتژی‌هایی مانند امکانات بهداشتی درمانی جایگزین و سایت‌های آزمایش مقابله با کویید ۱۹ در حال پیشرفت است. همچنین قابلیت دسترسی به مراکز مراقبت مجازی که به بیماران این امکان را می‌دهد با پزشک خود از طریق تله ویزیت صحبت کنند، در حال افزایش است. این تلاش‌ها به طور موثر انجام می‌شود و می‌تواند تأثیر زیادی در محلی که بیماران برای مراقبت انتخاب می‌کنند، داشته باشد.
دلایل اهمیت گسترش تله مدیسین

دلایل اهمیت گسترش تله مدیسین

به توزیع و استفاده از اطلاعات و خدمات پزشکی از طریق وسایل الکترونیک و نرم افزار های هوشمند تله مدیسین گفته میشود.تله مدیسین امکان دسترسی عموم مردم اعم از بیماران و همراهانشان و به پزشک اعم از عمومی و مختصص و فوق تخصص را میدهد و همچنین دسترسی پزشکان مختلف به یکدیگر به جهت انجام مشاوره های مختلف در صورت نیاز و صلاح دید در کمترین زمان را میدهد.
ذخیره سازی اطلاعات سلامت در فضای ابر

ذخیره سازی اطلاعات سلامت در فضای ابر

اگر چه اصطلاحtelemedicine (پزشکی از راه دور) و telehealth (مراقبت سلامت از راه دور) اغلب به طور متناوب استفاده می شود اما تمایزی میان این دو وجود دارد
تفاوت بین پزشکی از راه دور و مراقبت سلامت از راه دور چیست؟

تفاوت بین پزشکی از راه دور و مراقبت سلامت از راه دور چیست؟

اگر چه اصطلاحtelemedicine (پزشکی از راه دور) و telehealth (مراقبت سلامت از راه دور) اغلب به طور متناوب استفاده می شود اما تمایزی میان این دو وجود دارد....
ایجاد تعامل با دانشجویان پزشکی در متاورس

ایجاد تعامل با دانشجویان پزشکی در متاورس

مهم‌ترین مزیت متاورس این است که به افراد اجازه می‌دهد در حین گذراندن دوره‌های پزشکی آنلاین عملی، برخلاف آموزش یک طرفه فعلی، با یکدیگر تعامل داشته باشند. مراقبت های بهداشتی از آن در آموزش پزشکی برای آموزش شبیه سازی به جای انتشار دانش استفاده می کند. به عنوان مثال، مهارت‌ها و تعاملات پیشرفته دستی به فناوری اضافی در آموزش پزشکی مبتنی بر متاورس نیاز دارد که موفقیت‌آمیزتر است.
مدیریت درمان و مراقبت

مدیریت درمان و مراقبت

از جاهایی که هوش مصنوعی می‌تواند بسیار بهتر از انسان، داده‌های فراوان موجود را پردازش کند، مدیریت درمان و مراقبت است. اطلاعاتی همچون طول مدت بستری بیماران، پرهزینه‌ترین اقدامات، جریان ورود و خروج بیمار، خطاهای رخ‌داده در درمان و غیره، اطلاعات بسیار ارزشمندی را فراهم می‌کند که مدیران اغلب توان بررسی جامع آنها را ندارند. اما ابزارهایی به این منظور طراحی شده‌اند که این داده‌ها را در جهت شناسایی مشکلات، بهینه کردن فرآیندها، کاهش هزینه‌ها و غیره ارزیابی می‌کنند.
12345678910...
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران