مقالات آموزشی

 
پرتکرارترین سوالات در سامانه تله ویزیت FAQ) TeleVisit)

پرتکرارترین سوالات در سامانه تله ویزیت FAQ) TeleVisit)

پرتکرارترین سوالات در سامانه تله ویزیت FAQ) TeleVisit) FAQ : Frequently Asked Question
آشنایی با استاندارد های تبادل داده HL7

آشنایی با استاندارد های تبادل داده HL7

با گسترش روزافزون تکنولوژی اطلاعات و تأثیر آن بر جامعه کنونی نیاز به استانداردسازی اطلاعات و طبقه بندی برای به اشتراک گذاری آن یکی از موارد مهم می باشد. از آنجائیکه بیمارستانها یکی از نهادهای مهم ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی بوده که با امکانات و تسهیلات خود در تضمین سلامت جسمانی و روانی افراد جامعه، تحقیقات و آموزش نیروهای ماهر مورد نیاز در بخش بهداشت و درمان نقش اساسی ایفا می کند.
تفاوت واکسنهای کرونا موجود در ایران

تفاوت واکسنهای کرونا موجود در ایران

چهار نوع واکسن کووید-۱۹ به کشور وارد شده‌اند تا بر اساس اولویت‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون به افراد دارای اولویت تزریق ‌شوند. در حال حاضر بعد از اتمام فاز اول واکسیناسیون که شامل کادر درمان، کارکنان خانه‌های سالمندان، جانبازان شیمیایی، تنفسی ...
چگونه مانع استرس کودکان‌ مان در دوران  بیماری کرونا شویم؟

چگونه مانع استرس کودکان‌ مان در دوران بیماری کرونا شویم؟

کودکان ممکن است به روش‌های مختلفی نسبت به استرس واکنش نشان بدهند، مثلاً بیشتربه والدین بچسبند، مضطرب و گوشه‌گیرو یا عصبانی و آشفته شوند و حتی دچار شب ادراری شوند. به واکنش‌های کودکتان به گونه‌ای حامیانه پاسخ دهید، به نگرانی‌های‌شان گوش دهید و تا می‌توانید عشق و توجه بیشتری نثارشان کنید.
چه تفاوتی بین همه واکسن های کرونا ویروس (Covid) وجود دارد؟

چه تفاوتی بین همه واکسن های کرونا ویروس (Covid) وجود دارد؟

ابتدا واکسن Pfizer ، سپسAstraZeneca ، اکنون Moderna و Novavax تولید شد. چه تفاوتی با هم دارند؟ و کدام را ممکن است بدست آورید؟ Pfizer / BioNTech در انگلستان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تأیید شده است
آشنایی با آزمایشات کرونا

آشنایی با آزمایشات کرونا

مدتی است که ویروس کرونا مهمان ناخوانده جهان شده و زندگی تمام مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است. مطمئن ترین راه تشخیص ویروس کووید-۱۹ آزمایش کرونا است. افراد در صورت داشتن علائم بیماری کرونا مثل تب، سرفه، خستگی و کوفتگی بدن، تنگی نفس و همچنین از دست دادن حس بویایی و چشایی یا تماس با فرد بیمار نیاز به تست کرونا دارند. همچنین کسانی که قصد سفر به خارج از ایران را دارند ملزم به انجام این آزمایش هستند. شما می توانید آزمایش کرونا را در آزمایشگاه انجام دهید و یا همچنین بدون مراجعه حضوری در منزل یا محل کارتان تست کرونا دهید.
آیا کرونا باعث افزایش سردردهای میگرنی می شود؟

آیا کرونا باعث افزایش سردردهای میگرنی می شود؟

برخی علائم میگرن و کرونا با هم شبیه هستند. گاهی، فرد مبتلا به کرونا، سردرد مشابه سردردهای میگرنی را تجربه می کند. مدیریت میگرن نباید با سایر اقدامات درمانی یا پیشگیری از COVID-19 تداخل داشته باشد. اگرچه عوارض شدید با COVID-19 ممکن است رخ دهد، اما ابتلا به میگرن نباید احتمال عوارض ناشی از عفونت را افزایش دهد.
چگونه عمر طولانی داشته باشیم؟

چگونه عمر طولانی داشته باشیم؟

عوامل موثر در عمر طولانی بسیار زیاد هستند. کسب آگاهی و شناخت آنها می تواند تاثیر زیادی در سلامت و روند کیفیت زندگی ما داشته باشد. بسیاری از مردم تصور می کنند که امید به زندگی تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود. با این حال، ژن ها نقشی بسیار کمتر از آنچه در ابتدا تصور می شد بازی می کنند.به نظر می رسد که عوامل محیطی مانند رژیم غذایی و سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی در میزان طول عمر افراد دارند واز عوامل بسیار کلیدی هستند.
گفتگو با خانم دکتر فاطمه نعمت اللهی رئیس انجمن تله مدیسین ایران

گفتگو با خانم دکتر فاطمه نعمت اللهی رئیس انجمن تله مدیسین ایران

زن، واژه ی زیبــای آفرینش؛ واژه ای کــه گاه در جایگاه مادر ،مهربانــی و عشــق را آمــوزگار میشود؛ گاه در پوشش همسر ،همراهی و همســفری را مشق میکنــد؛ گاه به شــکل خواهر ، کنارت می ایستد تا دستهایش خستگی را از شانه هایت بزداید؛ گاه دختر است و ...
آشنایی با سندرم ورنیکه-کورساکف (WKS)

آشنایی با سندرم ورنیکه-کورساکف (WKS)

ورنیکه–کورساکوف نقص در حافظه نزدیک (کوتاه‌مدت) در نتیجهٔ مصرفِ طولانی و زیادِ الکل است. این نشانگان به‌ندرت در اشخاص زیر ۳۵ سال بروز می‌کند. نام‌های کلاسیک این اختلال، آنسفالوپاتی ورنیکه (نشانه‌های حاد نورولوژیک) و سندرم کورساکوف (اختلال مزمن) می‌باشند. در این سندرم، نکروز در مغز و ضایعات اطراف اجسام پستانی و بطن‌های مغزی دیده می‌شود.
آشنایی با آمفیزم

آشنایی با آمفیزم

آمفیزم Emphysema به معنی نابودی پارانشیم ریوی است که منجر به از بین رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیوارهٔ کیسه‌های هوایی )حبابکی) ریه (آلوئول‌ها) می‌شود. از پیوستن چند کیسهٔ هوایی یک حفرهٔ بزرگ به وجود می‌آید که موجب کاهش سطح تنفسی و اِشکال در جذب اکسیژن می‌شود.
سرگیجه خوش خیم ناگهانی

سرگیجه خوش خیم ناگهانی

سرگیجه خوش خیم پاروکسیسمال یکی از شایع ترین دلایل سرگیجه است که باعث احساس ناگهانی سرگیجه در سر یا قسمتی از سر می شود. سرگیجه خوش خیم پاروکسیسمالی باعث انواع سرگیجه از خفیف تا شدید در قسمت های مختلف سر می شود و معمولاً با تغییراتی خاص در موقعیت سر (وقتی سر خود را به سمت بالا یا پایین گرفته اید، هنگام دراز کشیدن، یا هنگام چرخاندن یا نشستن در رختخواب) اتفاق می افتد
بیماری های شایع در فصل زمستان

بیماری های شایع در فصل زمستان

از بهار تا زمستان، همگی ما در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرفه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و موارد دیگر قرار داریم. فقط یک سیستم ایمنی قوی می‌تواند به شما در پیشگیری از این بیماری‌های فصلی کمک کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات پیشگیرانه مربوط به این فصول را دنبال کرده‌اید و از همه بیماری‌های شایع در پاییز و زمستان اطلاع کافی دارید.در ادامه با ما همراه باشید.
همه چیز در مورد کرایوتراپی

همه چیز در مورد کرایوتراپی

با پیشرفت و علم و دانش هر روز درهای جدیدی به روی دانشمندان باز می شود. امروزه دانش پزشکی با بکار گیری تکنولوژی روش های جدید درمانی را ابداع کرده است که می تواند در درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها مفید باشد. از جمله این روش ها می توان به کرایوتراپی اشاره کرد. این روش درمانی با بکار گیری سرما باعث درمان فرد خواهد شد.
چه کنیم تا به سرطان مبتلا نشویم؟

چه کنیم تا به سرطان مبتلا نشویم؟

واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و این سلول‌ها این قابلیت را دارند که به سایر نقاط بدن گسترش یابند و به آن حمله کنند. طی این بیماری، زیرمجموعه‌ای از نئوپلاسم‌ها شکل می‌گیرند؛ یک نئوپلاسم یا تومور درواقع دسته‌ای از سلول‌ها هستند که طی یک رشد غیر قابل کنترل به‌وجود آمده‌اند و معمولاً درنهایت به تشکیل یک توده می‌انجامند، اما این توده می‌تواند در سرتاسر بدن گسترش یابد.
انواع مختلف بیماری های معده یا گاستروپاتی

انواع مختلف بیماری های معده یا گاستروپاتی

گاستروپاتی اصطلاحی پزشکی برای تبیین بیماری‌های معده به ویژه آن دسته از بیماری‌ها است که به جدار مخاطی معده آسیب می‌رسانند. انواع مختلفی از گاستروپاتی وجود دارد که برخی از آنها بی‌ضرر بوده و موارد دیگر بیماری‌هایی جدی محسوب می‌شوند. اگر کسی دچار مشکلات ادامه‌دار معده باشد ...
آشنایی با بیماری آرتروز

آشنایی با بیماری آرتروز

آرتروز ستئوآرتریت Osteoarthritis بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می‌شود. به این بیماری، ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان‌ها و آماس مفصلی‌استخوانی هم گفته می‌شود.آرتروز یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است ولی علی‌رغم نام‌گذاری آن، یک بیماری التهابی نیست (بر خلاف روماتیسم مفصلی) چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه می‌باشد.
چه بیماری هایی از طریق اپلیکیشن تله ویزیت قابل درمان است؟

چه بیماری هایی از طریق اپلیکیشن تله ویزیت قابل درمان است؟

باید این موضوع را به خاطر داشته باشیم که فهرست ارائه شده در این مطلب به هیچ روی قطعی نیست. گذشته از همه حرف‌ها مردم باید به حرف بدن خود گوش دهند، و اگر غریزه به شخص می‌گوید که پای مشکلی در میان است، بهترین ایده در چنین موقعیتی کمک گرفتن از مراقبت پزشکی، از طریق اپلیکیشن تله ویزیت است.
تفاوت کرونا با  سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

سرماخوردگی عفونت ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی (بینی، گلو، سینوس‌ها، شیپور استاش، نای، حنجره و مجاری تنفسی) است. طول بیماری سرماخوردگی حدود ۷ تا ۱۰ روز است. با این حال، بسته به نوع ویروس، سرماخوردگی می‌تواند تا ۲ هفته نیز طول بکشد. در اصل این بیماری یک بیماری خفیف دستگاه تنفسی فوقانی است که در آن بینی شما دچار آبریزش و گرفتگی می‌شود و در عین حال تب به همراه ندارد.پزشکان به طور عمده سرماخوردگی را با استفاده از مشاهدهٔ بالینی و سابقهٔ پزشکی تشخیص می‌دهند. هیچ آزمایش دیگری هم لازم نیست.

درمان از راه دور و تله ویزیت

این روزها میتوانید از سامانه هایی که خدمات مشاوره و ویزیت آنلاین را به کاربران در پلتفرم‌های گوناگون ارائه می‌کنند مانند سامانه تله ویزیت (TeleVisit24) ، استفاده کنید. این سرویس در همکاری با پزشکان متعدد، سرویس‌های مشاوره‌ای به کاربران ارائه می‌کنند که می‌تواند نیاز اولیه‌ی آن‌ها به معاینه را در وضعیت کنونی برطرف کند. اپلیکیشن این سامانه نیز برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS دردسترس است و امکان ویزیت از راه دور بیمار را با پزشک فراهم می‌کند.
123
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران