مقالات آموزشی

 
مراقبت هوشمند سلامت

مراقبت هوشمند سلامت

مراقبت هوشمند سلامت در واقع یکی دیگر از مزایای پیشرفت تکنولوژی و ارتباط است که در راستای بهبود کیفیت مراقبت های سلامتی و بهداشتی به کمک انسان آمده است.مراقبت هوشمند سلامت به وسیله تکنولوژی تعیین می شود که به ابزارهای تشخیصی بهتر، درمان بهتر برای بیماران و دستگاه هایی که کیفیت زندگی را برای هر کس بهبود می بخشد تعریف می شود.
مزایای پرونده پزشکی الکترونیک

مزایای پرونده پزشکی الکترونیک

یکی از ویژگی های پرونده الکترونیک بیمار که باعث کاهش خطا در نسخه نویسی، تفسیر نتایج آزمایش‌ها، کاهش آزمایش‌ها و … می‌شود.وقتی پزشک اطلاعات اولیه دسته بندی شده و صحیحی داشته باشه ، و همچنین گزارشات تکمیلی از سوابق دوره ای بیمارش را داشته باشد، خطاهای درمانی هم بسیار پایین تر می آید
مراقبت‌های پزشکی و نظارت از راه دور

مراقبت‌های پزشکی و نظارت از راه دور

نسل آینده‌ی پزشکان، پزشکانی با دید مهندسی خواهند بود. پزشکان مهندس برای چالش‌های بخش مراقبت‌های پزشکی، فناوری‌های نوین ارائه می‌دهند.
مزایای استفاده از اینترنت اشیا در حوزه پزشکی و مراقبت از بیمار

مزایای استفاده از اینترنت اشیا در حوزه پزشکی و مراقبت از بیمار

اینترنت اشیاء (IoT) دنیایی از امکانات را به روی حوزه پزشکی گشوده است: در هنگام اتصال به اینترنت، دستگاه های پزشکی معمولی می توانند داده های اضافی ارزشمند دیگری را جمع آوری کنند، بینش بیشتری در مورد علائم و روندها ارائه دهند، مراقبت از راه دور را فعال کنند و به طور کلی کنترل بیشتری را در طول زندگی و معالجه بیماران به آنها ارائه دهند.
هوش مصنوعی در پزشکی به چه معناست؟

هوش مصنوعی در پزشکی به چه معناست؟

یادگیری ماشینی می‌تواند به پردازش داده‌های پزشکی کمک کند و به متخصصان پزشکی بینش‌های مهمی بدهد، نتایج سلامتی و تجربیات بیمار را بهبود بخشد.
کاربرد بلاکچین در حوزه سلامت

کاربرد بلاکچین در حوزه سلامت

فناوری بلاکچین یکی از مهمترین پیشرفت‌های تکنولوژی حاضر می‌باشد. تمامی صنایع در تلاش هستند که از آن در خود استفاده کنند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کاربرد بلاکچین در حوضه سلامت بپردازیم.
نقش متاورس در انقلابی کردن آموزش پزشکی

نقش متاورس در انقلابی کردن آموزش پزشکی

به گفته متخصصان بهداشت، سن همه‌گیری ممکن است از استفاده از متاورس، ترکیبی از فضای مجازی و دنیای واقعی، سود ببرد. گسترش تجربه متاورس مورد نیاز است تا کاربران آن بتوانند نیاز به آموزش پزشکی را درک کنند. پیشوند meta که به دنیای مجازی اشاره دارد، به اضافه پسوند verse که به دنیای فیزیکی اشاره دارد، اصطلاح متاورس را تشکیل می دهند.
تله ویزیت در رفاه حال افراد جامعه

تله ویزیت در رفاه حال افراد جامعه

پیشرفت تکنولوژی آنقدر سریع و همه جانبه است که نقش پر رنگ آن در زندگی بشر امروز را نمی توان نادیده گرفت، یکی از مهم ترین استفاده ها از کاربردی ترین تکنولوژی روز دنیا، یعنی اینترنت، استفاده از آن در حوزه پزشکی است. حتما شما هم امروزه اصطلاح " تله ویزیت" را شنیده اید، اگر این سوالات در ذهن شما شکل می گیرد که اصلا این سبک از ویزیت چگونه است، چه سوالاتی را می توان از این طریق با پزشکان در میان گذاشت، در کدام زمینه های پزشکی می توان از تله ویزیت بهره مند شد و ... ما در این مطلب به تمامی این نکات پرداخته ایم.
چگونه فناوری‌های دیجیتال صنعت سلامت را تغییر می‌دهد؟

چگونه فناوری‌های دیجیتال صنعت سلامت را تغییر می‌دهد؟

اگر قرار باشد داستان دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم را بنویسیم، کلمات و جملاتی که به‌کار خواهیم برد همگی از صفر ‌و ‌یک‌های پشت سر هم تشکیل می‌شوند. حتی ممکن است آن‌قدر قسمت‌هایی از این داستان برایمان جذاب باشد، که یک لحظه خارج از آن شرایط را هم نتوانیم تصور کنیم.
مفهوم انتقال الکترونیکی اطلاعات بیماران

مفهوم انتقال الکترونیکی اطلاعات بیماران

سلامت الکترونیک بر انتقال الکترونیکی اطلاعات بیماران در قالب پرونده الکترونیک استوار است و موفقیت در اجرای HER راه را برای سلامت الکترونیک هموار می کند . دسترسی تیم درمانی به داده‌های بیمار در هر کجا، تحلیل درست و دقیق شرکت‌های بیمه، ایجاد روندهای خودکار جهت اعلام حساسیت‌ها و تداخلات دارویی، یادداشت‌های بالینی، نسخه‌های الکترونیک، برنامه‌ریزی و ارسال درخواست به آزمایشگاه و دریافت نتایج از مواردی است که با اجرایی شدن پرونده الکترونیک بیماران امکان پذیر می شود
مزایای استفاده از تله ویزیت

مزایای استفاده از تله ویزیت

حتما برای هر یک از ما این مسئله پیش آمده است که برای یک پرسش کوتاه در خصوص بیماری، نحوه و میزان مصرف دارو، علائمی که نیاز به ویزیت جهت تشخیص بیماری دارد و یا حتی نشان دادن یک برگه آزمایش ساعت ها در مطب پزشک معطل مانده باشیم. در حقیقت تله ویزیت امکانی را برای ما فراهم می سازد تا جز در موارد واقعا ضروری نیازی به حضور در مطب پزشک نداشته باشیم، بنابراین می توان گفت برای هر نوع مشکلی می توان از تله ویزیت استفاده کرد.
فناوری بیمار محور از راه دور و بهبود مراقبت های بهداشتی

فناوری بیمار محور از راه دور و بهبود مراقبت های بهداشتی

تعامل فیزیکی انسان با شیوع ویروس تا حدودی خنثی شده است .زیرا اکثر جوامع اقدامات لازم را برای فاصله گذاری اجتماعی و خود انزوا برای کمک به مهار شیوع ویروس انجام می دهند. با این حال، بهبود عنصر انسانی تعامل در مراقبت‌های بهداشتی به لطف سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی نوآوری فناوری برای خدمات بهداشتی امکان‌پذیرتر شده است. پارادایم مراقبت های بهداشتی در واقع با استفاده از فناوری پیشرفته بیمار محور که زندگی میلیون ها نفر را در سراسر جهان متحول می کند، در حال تغییر است.
بلاک چین ها چه استفاده های بالقوه ای در نظام پزشکی سلامت می توانند داشته باشند؟

بلاک چین ها چه استفاده های بالقوه ای در نظام پزشکی سلامت می توانند داشته باشند؟

اگر چه بلاک چین با روش های باور نکردنی و هیجان انگیزی می تواند عملیات مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشد، اما هم اکنون راه حلی جامع برای صنعت نیست، اما قطعا یک گام در مسیر درست خواهد بود. صنعت بهداشت و درمان در آزمایشات داده های بالینی، پرونده پزشکی بیمار، صورتحساب های پیچیده، تحقیقات پزشکی و غیره در حال غرق شدن است. تصویب و اجرای بلاک چین ها در طول زمان انقلابی خواهد بود مادامی که کاربردهای بلاک چین نیز بررسی و رایج می شوند و همچنین مفهوم همکاری و اشتراک اطلاعات در صنعت پزشکی جاافتاده تر می شود.
فقر داده و نابرابری در دسترسی به خدمات سلامت

فقر داده و نابرابری در دسترسی به خدمات سلامت

فقر داده‌ سلامت، مطابق با تعریف به صورت ناتوانی افراد، گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه در دسترسی به خدمات نوآورانه سلامت به دلیل کمبود داده کافی تعریف می‌شود. برای درک کامل این مشکل اولین گام، درک ماهیت داده‌های سلامت، نحوه استفاده از آنها و شناخت تفاوت و ناهمگونی داده‌های سلامت است.
تحول دیجیتال در مراقبت های بهداشتی، پذیرش فناوری و کاربردهای آن

تحول دیجیتال در مراقبت های بهداشتی، پذیرش فناوری و کاربردهای آن

نوآوری های تکنولوژیکی به جنبه ای جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است، مانند فناوری های پوشیدنی و اطلاعاتی، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا که به دگرگونی کسب و کار و عملیات مراقبت های بهداشتی کمک کرده اند. بیماران اکنون گستره وسیع تری دارند و انتخاب های مراقبت بهداشتی آگاهانه تری خواهند داشت و عصر جدیدی از مراقبت های بهداشتی را با فرهنگ بیمار محور تجربه خواهند کرد. تحول دیجیتال مراقبت های بهداشتی شخصی و سازمانی را تعیین می کند. هدف این مقاله تجزیه و تحلیل تغییرات رخ داده در حوزه مراقبت های بهداشتی ناشی از تحول دیجیتال است.
آشنایی با تله ویزیت تغذیه از راه دور

آشنایی با تله ویزیت تغذیه از راه دور

یکی از دغدغه های افراد در جوامع امروز، میل به داشتن چهره و اندامی زیبا می باشد. در کنار زیبایی چهره، زیبایی اندام نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. اندام زیبا علاوه بر حفظ و کمک به سلامتی، می تواند به افزایش اعتماد به نفس در افراد نیز منجر شود. برای داشتن یک اندام زیبا، باید از علم تغذیه، کالری مواد غذایی و اصول رژیم نویسی آگاهی داشته باشیم. از آن جایی که تمامی افراد جامعه از این اطلاعات تخصصی آگاهی ندارند، باید در این زمینه به افراد متخصصی از جمله دکتر تغذیه مراجعه کنیم. دسترسی به متخصص تغذیه می تواند از طریق مراجعه به مطب وی یا از طریق تله ویزیت صورت بگیرد.
تعریف و ضرورت وجود پزشکی از راه دور

تعریف و ضرورت وجود پزشکی از راه دور

استفاده از اطلاعات پزشکی منتقل شده توسط ابزارهای ارتباطی، به منظور تامین بهداشت، مراقبت های درمانی یا آموزش بیمار با هدف ارتقاء وضعیت بیمار «پزشکی از راه دور» نامیده می شود. به عبارت ساده، پزشکی از راه دور با بهره گیری از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات دستیابی به اطلاعات متخصصین پزشکی را تسهیل می کند و هدف آن افزایش کیفیت و کاهش هزینة مراقبت بهداشتی و درمانی از طریق تبادل اطلاعات پزشکی است .
مهمترین اجزای نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت

مهمترین اجزای نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت

ثبت الکترونیکی سلامت (EHR) و یا مدارک الکترونیکی پزشکی (EMR)، به مجموعه نظام مندی از اطلاعات سلامت بیمار و جامعه الکترونیکی ذخیره شده در فرمت دیجیتال دارد. این سوابق را می‌توان در سراسر مراکز بهداشتی درمانی مختلف به اشتراک گذاشت. سوابق از طریق، سیستم‌های اطلاعات سازمانی وسیع متصل به شبکه یا دیگر شبکه‌های اطلاعات و مبادله‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود. EHRها ممکن است شامل طیف وسیعی از اطلاعات، از جمله جمعیت، سابقه پزشکی، دارو و آلرژی، وضعیت ایمن‌سازی، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن، و اطلاعات صورت حساب باشد.
اوراکل برای مقابله با بزرگترین مشکل فنی در بخش بهداشت و درمان آماده است

اوراکل برای مقابله با بزرگترین مشکل فنی در بخش بهداشت و درمان آماده است

اوراکل گفت که بر این باور است که می تواند یکی از بزرگترین چالش های دیجیتال در مراقبت های بهداشتی را حل کند: سوابق بیماران، تنها چند روز پس از نهایی کردن توافقنامه 28 میلیارد دلاری برای خرید Cerner، یک تجارت الکترونیکی پرونده های سلامت!
چطور می‌توانیم بصورت غیر حضوری از خدمات درمانی استفاده کنیم؟

چطور می‌توانیم بصورت غیر حضوری از خدمات درمانی استفاده کنیم؟

دسترسی داشتن به انواع و اقسام خدمات درمانی، از جمله پزشک و متخصص کار بلد امری بسیار مهم و ضروری است. امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی، کارها و ایده‌هایی که قبلا در حد یک تصور بودند، رنگ و بوی واقعیت پیدا کرده‌اند.امروزه خدمات درمانی بصورت غیر حضوری در سرتاسر دنیا انجام می‌گیرد و به امری طبیعی تبدیل شده است.
12345678910...
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران