اصول اخلاقی و سطوح خدمات تله مدیسین

همانطور که میدانید تله مدیسین به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه میدهد تا با استفاده از تکنولوژی ارتباطات، ارزیابی، تشخیص و درمان بیماران را انجام دهند. این رویکرد  یک تکامل قابل ملاحظه در دهه گذشته بوده و در حال تبدیل شدن به  بخشی  از زیرساخت های مراقبت های بهداشت تبدیل شده است.

پزشکی از راه دور پزشکی است که طی آن  مداخلات پزشکی-درمانی، تشخیص ها ، تصمیمات درمانی و توصیه های درمانی بعدی بر اساس داده های بیمار ، اسناد و سایر اطلاعاتی که از طریق سیستم های مخابراتی منتقل می شوند ، انجام می شود.تله مدیسین ممکن است بین یک پزشک و یک بیمار یا بین دو یا چند پزشک از جمله سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی و یک بیمار،انجام شود. با افزایش سن اینترنت،تغییرات عمیقی برای فعالیت تله مدیسین  پدید آمد وبا گسترش دستگاه های هوشمند که قادر به انتقال ویدئو با کیفیت بالا هستند، امکان ارائه مراقبت های بهداشتی از راه دور  به بیماران در منزل، محل کار و...فراهم شد.همچنین در زندگی فردی این امکانات جایگزینی برای معاینه شخصی در هر دو بخش مراقبت های  اولیه و تخصصی شدند.

امروزه پزشکی از راه دور ( تله مدیسین) فراتر از تماس های اضطراری پزشک و بیمار است: فن آوری های جدید به پزشکان این امکان را می دهد تا فشار خون و سایر علائم حیاتی را نیز کنترل کنند ، حتی اشعه ایکس را انجام دهند  و از کیلومترها دورتر جراحی کنند.این روزها پیشرفت فناوری و تکنولوژی "مراقبت های بهداشتی از راه دور را به خارج از کلینیک ها و بیمارستان ها" برده استکه این امر موجب فراهم آوردن سهولت دستیابی به خدمات بهداشتی در مناطق دور افتاده است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

سطوح خدمات سیستم تله‌مدیسین

-مراقبت از بیماران در شرایط اورژانس (Telemedicine for Emergency care system)

 در این سطح از خدمات ، بیماران اورژانسی در ابتدا توسط پزشکیاران با تجربه مستقر در مراکز پزشکیاری مورد ارزیابی اولیه قرار گرفته ، در صورت نیاز به مشاوره با پزشک سیستم تله مدیسین بلافاصله ارتباط صوتی ، تصویری برقرار شده و علائم حیاتی بیمار ( مثل صدای قلب ، صدای ریه ، نوار قلب بیمار و غیره ) ارسال می شود . پزشک سیستم تله‌مدیسین بلادرنگ ضمن بررسی شرح حال و وضعیت بیمار و ملاحظه علائم حیاتی وی ، توصیه های درمانی لازم برای نجات جان بیمار را ارائه نموده و بر مراحل بهبودی بیمار نظارت  می نماید . -مراقبت از بیماران در سطح اول خدمات درمانی « Telemedicine for primary Health car system  »

در این سیستم طیف وسیعی از بیماران مبتلا به بیماریهای سطح یک خدمات پزشکی از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای فشارخون و غیره بصورت همزمان توسط پزشکی که در فاصله دوری از مرکز پزشکیاری مستقر است ، ویزیت می‌گردند . پزشک ضمن رؤیت بیمار و مذاکره با او ، علائم حیاتی و شرایط بیمار را بصورت همزمان دریافت داشته و پس از تشخیص بیماری ، مشاوره های لازم برای درمان بیمار را به پزشکیار مربوطه ارائه می‌دهد . در این بخش می‌توان بسیاری از فعالیت‌های مربوط به آموزش و مراقبت‌های اولیه بهداشتی را قرار داد .-سیستم مشاوره‌های تخصصی :Telemedicine for consulting system »                 

تعدادی از بیمارانی که درسطح اول خدمات درمانی توسط پزشک عمومی سیستم تله مدیسین ویزیت می‌شوند ، نیازمند خدمات تخصصی پزشکی هستند . این سیستم می‌ تواند ارتباط سه جانبه ای را بین پزشک یا پزشکان متخصص یک مرکز تخصصی و پزشک عمومی این سیستم و بیماران مراکز پزشکیاری مختلف برقرار نماید . در این روش با استفاده از تکنولوژیهای انتقال صوت و تصویر و تجهیزات پزشکی وابسته به آن ، پزشک متخصص ضمن مذاکره مستقیم با بیمار و پزشک عمومی ، همزمان علائم حیاتی و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص بیماری را دریافت داشته ، مشاوره ‌های لازم برای درمان بیمار را به پزشک عمومی معالج بیمار ارائه مى دهد.
مار ارائه می‌دهد  . در این سیستم می‌توان با استفاده از پزشکان متخصص یک مرکز پزشکی ، خدمات تخصصی پزشکی مورد نیاز جمعیت فراوانی را که بصورت پراکنده در مناطق مختلف ساکن هستند را فراهم نمود . از این سیستم برای کاهش اعزام بیماران از شهرستانهای مختلف به مراکز تخصصی ‌می‌توان استفاده کرد و بدین طریق در وقت و هزینه بیماران صرفه‌جویی فراوانی نمود .

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

ـ سیستم آموزش از راه دور : «Tele education»

از طریق  امکانات ارتباطی صوتی و تصویری بطور همزمان می‌توان میان مراکز پزشکیاری ، پزشک عمومی سیستم تله مدیسین و واحدهای آموزشی ‌،  آموزش‌های مختلف را در اختیار پزشکیاران و یا جمعیت تحت پوشش آنان در مراکز مختلف قرار داد . یکی از مزایای این سیستم این است که  هر یک از استفاده کنندگان برنامه ‌های آموزشی می‌توانند سئوالات خود را بطور همزمان از مدرس برنامه‌های آموزشی پرسیده و پاسخ آنرا دریافت نمایند.

پزشکان باید هنگام ویزیت از راه دور از رعایت اصول اخلاقی زیر پیروی کنند:

1- رابطه بیمار و پزشک باید براساس معاینه شخصی و آگاهی کافی از پرونده پزشکی بیمار باشد. تله مدیسین باید در درجه اول در موقعیت هایی به کار رود که پزشک در یک بازه زمانی مطمئن و قابل قبول نتواند از نظر فیزیکی حضور داشته باشد. همچنین می تواند در مدیریت شرایط مزمن یا پیگیری بعد از درمان اولیه که در آن اثبات شده که ویزیت از راه دور ایمن و مؤثر است ، مورد استفاده قرار گیرد.

 

2- رابطه بیمار و پزشک باید بر پایه اعتماد و احترام متقابل باشد. بنابراین ضروری است که پزشک و بیمار در هنگام ویزیت از راه دور بتوانند به طور قابل اعتمادی یکدیگر را شناسایی کنند. در صورت مشورت بین دو یا چند متخصص در حوزه های مختلف یا بین حوزه های قضایی ، پزشک اصلی مسئولیت مراقبت و هماهنگی بیمار با تیم پزشکی دور را بر عهده دارد.

 

3. پزشک باید هدف خود را برای اطمینان بیمار از محرمانه بودن بیمار و اطلاعات وی ، حفظ حریم خصوصی و یکپارچگی داده ها انجام دهد. داده های به دست آمده در طول مشاوره از راه دور باید برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و نقض اطلاعات شناسایی شده بیمار از طریق اقدامات امنیتی مناسب و به روز مطابق با مقررات محلی تضمین شود. انتقال الکترونیکی اطلاعات باید از دسترسی غیرمجاز نیز محافظت شود.

 

4- رضایت آگاهانه صحیح ، مستلزم این است که کلیه اطلاعات لازم در مورد ویژگیهای بارز ویزیت پزشکی از راه دور به طور کامل برای بیماران توضیح داده شود ، اما به این موارد محدود نمی شود:

- توضیح نحوه ویزیت از راه دور

- نحوه قرار ویزیت ها

- نگرانی های حریم خصوصی

- امکان نقص فنی از جمله نقض محرمانه بودن

- پروتکل برای تماس در طول ویزیت های مجازی

- توضیح سیاست ها و هماهنگی مراقبت با سایر متخصصان بهداشت به روش واضح و قابل فهم ، بدون تأثیرگذاری بر انتخاب های بیمار.

 

5- پزشکان باید آگاه باشند که تکنولوژی های خاصی از طریق تله مدیسین برای بیماران قابل کنترل و درک نیست و از این رو مانع دسترسی می شود. دسترسی ناعادلانه به پزشکی از راه دور می تواند شکاف نتایج سلامت بین فقرا و ثروتمندان را بیشتر کند.

 

منبع:irantelemed

 

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر