مقالات آموزشی

 
فشار چشم چگونه به وجود می آید؟

فشار چشم چگونه به وجود می آید؟

فشار داخل چشمی، فشاری است که در اثر تولید مایع زلالیه و تغییر حجم کروئید و تونوسیتی عضلات خارج چشمی ایجاد شده و مقدار متوسط آن ۱۵ میلی متر جیوه می باشد. زمانی که فشار چشم از ۲۱ میلی متر جیوه بالاتر رود، نیرویی در داخل چشم ایجاد شده که می تواند به عصب بینایی چشم آسیب رساند.درمان فشار بالای چشم بسیار اهمیت دارد چرا که ممکن است به بیماری گلوکوم (آب سیاه) منجر شود.تغییرات مداوم فشار داخل چشم که بدون درمان باقی بمانند، در نهایت می توانند باعث مشکلات بینایی و منجر به بیماری های جدی چشم شوند.
چشم پزشکی از راه دور

چشم پزشکی از راه دور

تصویر برداری از عمق چشم توسط یک دوربین مخصوص (دوربین فوندوس) انجام می شود ، که اساساً از یک میکروسکوپ تخصصی که به یک دوربین متصل است تشکیل شده است.
تنبلی چشم  یک نوع اختلال بینایی

تنبلی چشم یک نوع اختلال بینایی

تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است. تنبلی چشم یا آمبلیوپی (Amblyopia) که در حدود ۳٪ از افراد دیده می‌شود زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد.
چشم پزشکی از راه دور به چه معناست؟

چشم پزشکی از راه دور به چه معناست؟

Teleophthalmology یا چشم پزشکی از راه دور ،شاخه ای از پزشکی از راه دور است که خدمات مراقبت از سلامت چشم را از طریق تجهیزات پزشکی دیجیتال و فناوری ارتباط از راه دور ارائه می دهد.
خستگی چشم

خستگی چشم

خستگی چشم چیزی است که همه ما آن را در طول زندگیمان تجربه کرده ایم . در دنیای دیجیتال امروزی که همه کارها به وسیله رایانه ها و یا گوشی های هوشمند انجام می ‎شوند، خستگی چشم ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه مانیتور و یا گوشی امری بسیار طبیعی و متداول است.
همه آنچه درباره خشکی چشم باید بدانید

همه آنچه درباره خشکی چشم باید بدانید

خشکی چشم (Dry eye syndrome) وضعیتی شایع است و زمانی رخ میدهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان نباشند. اشک ها ممکن است به دلایل متفاوت ناکافی باشند به عنوان مثال، خشکی چشم ها ممکن است در صورتی رخ دهد که اشک کافی تولید نکنید، یا اشک هایی با کیفیت پایین تولیدکنید.خشکی اشک، سطح چشم را از عفونت محافظت می کند. بدون میزان اشک کافی، ممکن است خطر ابتلا به عفونت چشم افزایش یابد. آسیب به سطح چشم، در صورت عدم درمان، خشکی چشم شدید ایجاد کرده و منجر به التهاب چشم، سایش سطح قرنیه، زخم قرنیه و مشکلات بینایی می شود؛ کیفیت زندگی کاهش یافته و چشمان خشک می تواند فعالیت های روزمره، مانند خواندن را دشوار کند.
ساختار چشم انسان

ساختار چشم انسان

چشم عضو بارز اولین حس از حواس پنجگانه یعنی بینایی است.انواع گوناگونی از اندام‌های حساس به نور در موجودات زنده یافت می‌شود. ساده‌ترین انواع چشم‌ها تنها توان تشخیص وجود نور در پیرامون را دارند در صورتی ‌که چشم‌های پیچیده‌تر قادرند شکل‌ها و رنگ‌ها را نیز از هم باز شناسند. چشم انسان دارای اجزای پلک، مژه، ملتحمه، صلبیه، قرنیه، مردمک، عنبیه، زجاجیه، عدسی (چشم)، زلالیه، شبکیه و مشیمیه است.
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران