چگونه هیستامین بدن خود را کاهش دهیم؟

هیستامین (Histamine) یک آمین زیستی است که در واکنشهای ایمنی موضعی، تنظیم عملکرد فیزیولوژیک روده و به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در سیستم عصبی مؤثر است.فرایند آزاد شدن هیستامین به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی فرد به پاتوژن‌های خارجی است که توسط بازوفیل‌ها تولید شده و توسط سلول‌های ماست سل موجود در بافت همبند اطراف محل التهاب آزاد می‌شود.هیستامین ها با افزایش نفوذپذیری مویرگهای خونی به گویچه‌های سفید خون و پروتئین‌های دیگر، به آن‌ها اجازه می‌دهند برای دفاع در برابر مهاجمان خارجی در بافت آسیب دیده عملکرد مناسبی نشان دهند.

 

غذاها و هیستامین ها

اگر به آلرژن های غذایی حساسیت داشته باشید، وقتی به طور تصادفی چیزی را که نباید بخورید یا بنوشید، مصرف می کنید، این غذا ها در روده شما گوارش پیدا کرده و نهایتا باعث بروز واکنش های آلرژیک در بدن می شوند.

برخی غذاها نیز به طور طبیعی دارای مقادیر بالای histamine هستند. این غذا ها شامل غذاهای تخمیر شده و حاوی الکل هستند. برخی از افراد ممکن است نسبت به این موارد حساسیت داشته باشند.

مسمومیت با هیستامین” ممکن است در برخی موارد اتفاق بیفتد. مصرف ماهی هایی که قبل از پختن آنها در دمای مناسب نگهداری نشده و فاسد شده باشند، ممکن است منجر به بروز این نوع از histamine شود. این ماهی ها می توانند سطح بالایی از هیستامین را در بدن تان ایجاد کرده و حتی می تواند شما را بیمار کند. پزشکان این اختلال را “مسمومیت ماهی اسکومبروتوکسین” یا SFP می نامند.

افراد مبتلا به آلرژی ممکن است با استفاده از عصاره های گیاهی طبیعی و غذاهایی که به عنوان antihistamine  عمل می کنند، تسکین پیدا کنند. در این مقاله، ما تعدادی از بهترین آنتی هیستامین های طبیعی را معرفی کرده و درباره ویژگی های آن ها اطلاعاتی ارائه می دهیم.

همه ما در بدن خود histamine داریم و به طور طبیعی آنها فقط باعث بروز آلرژی های جزئی فصلی می شوند. با این حال، شما ممکن است نسبت به این مواد شیمیایی حساس باشید. آلرژی  می تواند مشکلات جدی و تاثیر گذاری در زندگی روزمره شما ایجاد کند. از آنجا که بیشتر هیستامین ها از طریق غذا وارد بدن می شوند، بهترین پیشگیری برای آلرژی ناشی از هیستامین تغییرات رژیم غذایی است. راهکار های زیر را امتحان کنید تا هیستامین رژیم غذایی خود را کاهش داده و احساس بهتری داشته باشید.

 

غذاهایی که باید بخورید

غذاهای تازه و بدون نگهدارنده

به طور کلی، هر غذایی با مواد نگهدارنده دارای میزان زیادی هیستامین است. این بدان معنی است که غذای تازه و غیر بسته بندی بهترین گزینه برای شماست. سعی کنید تا آنجا که می‌توانید وعده‌های غذایی تازه بخورید تا سطح هیستامین خود را پایین نگه دارید.
•    
گوشت، مرغ و ماهی همگی خوب هستند، به شرطی که بسته‌بندی‌شده یا بدون مواد نگه‌دارنده باشند.
•    
غذاهای منجمد، مانند گوشت، ماهی و سبزیجات، به شرطی که تازه منجمد شده باشند و مواد نگهدارنده اضافی نداشته باشند نیز معمولاً خوب هستند.
•    
این ممکن است به شما کمک کند تا برخی از وعده‌های غذایی خود را بپزید، بنابراین زمان خوبی برای یادگیری دستور العمل‌های جدید است!

 

میوه ها و سبزیجات

بیشتر این موارد بی‌خطر هستند و همیشه گزینه‌های سالمی هستند. برای دریافت ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی خود، مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.
•    
برخی موارد استثنا در این قانون وجود دارد. به طور کلی، آووکادو، موز و گیاهان زراعی، مرکبات، بادمجان و اسفناج همگی سرشار از هیستامین هستند، بنابراین از این موارد دور شوید.

 غلات سبوس‌دار

این مواد به طور طبیعی دارای هیستامین کمتری هستند، بنابراین نباید مشکلی ایجاد کنند. در صورت تمایل نان، ماکارونی، برنج، جو دوسر و آرد را در رژیم غذایی طبیعی خود بگنجانید.
•    
نان ترش و محصولات مخمر مانند مارمیت دارای هیستامین بیشتری نسبت به نان غلات کامل است، بنابراین سعی کنید از این موارد اجتناب کنید.
•    
محصولات غلات کامل و گندم کامل از انواع سفید آن سالم‌تر هستند، بنابراین اگر معمولاً نان و برنج می‌خورید به این نوع غذاها بپردازید.

 

جایگزین های شیر و تخم مرغ

محصولات لبنی مانند پنیر و شیر تمایل به افزایش سطح هیستامین در بدن دارند، اما جایگزین‌های شیر خوب هستند. به جای آن شیر موجود در رژیم خود را با انواع سویا، جو دوسر یا نارگیل جایگزین کنید. تخم مرغ‌های تازه نیز خوب هستند.
•    
بعضی از افراد شیر بز یا گوسفند را بهتر از شیر گاو تحمل می‌کنند، بنابراین اگر در رژیم غذایی خود لبنیات بیشتری می‌خواهید این کار را امتحان کنید. پنیرهایی نیز هستند که از این منابع شیر تهیه می‌شوند.

 

غذاهای تخمیر شده، ترشی یا مواد غذایی حاوی نگهدارنده

هر نوع ماده نگهدارنده تمایل زیادی به هیستامین دارد. مواردی مانند گوشت پخته شده یا دودی، سوسیس، کالباس، اقلام کنسرو شده یا هر چیز بسته‌بندی شده در سرکه را قطع کنید.
•    
غذاهای معمول تخمیر شده شامل ماست، کفیر، کلم ترش، میسو و ترشی است.
•    
وعده‌های غذایی منجمد معمولاً مواد نگهدارنده زیادی نیز دارند، بنابراین تا می‌توانید از این موارد صرف نظر کنید.

 

مرکبات

گرچه این میوه‌ها خوشمزه و معمولاً سالم هستند، اما از نظر هیستامین بسیار بالا هستند. از پرتقال، لیمو، لیموترش، گریپ فروت و غذاهای مشابه خودداری کنید.
•    
این برای آب مرکبات نیز صدق می‌کند. آب پرتقال و لیموناد را کاهش دهید.
•    
به یاد داشته باشید که هنوز مقدار زیادی میوه غیر مرکبات در رژیم غذایی خود داشته باشید. این امر برای تأمین کلیه مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن مهم است.

 

لوبیا و حبوبات، گوجه فرنگی، بادمجان، اسفناج و آووکادو

سبزیجات معمولاً بسیار سالم هستند، اما در صورت عدم تحمل هیستامین اینگونه نیستند. بیشتر آنها خوب هستند، اما گوجه فرنگی، بادمجان، اسفناج و آووکادو، هیستامین زیادی آزاد می‌کنند. اکثر حبوبات و لوبیا نیز دارای هیستامین زیادی هستند، بنابراین مجبورید از مصرف آنها نیز خودداری کنید.

 

شیر و پنیر

این محصولات لبنی تمایل به ترشح هیستامین در بدن دارند. یا آنها را قطع کنید یا از مواد جایگزین لبنی استفاده کنید تا از تحریک علائم خود جلوگیری کنید.
•    
به یاد داشته باشید که هنوز می‌توانید جایگزین‌های شیر از سویا یا نارگیل داشته باشید.

 

آجیل درختی، دارچین و شکلات

محصولات درختانی از این دست حاوی هیستامین‌ها و به طور کلی مواد آلرژی‌زای بیشتری هستند. مراقب باشید از محصولات مغز درخت و همچنین محصولاتی مانند دارچین و شکلات خودداری کنید.
•    
این مورد برای موارد حاوی آجیل درخت نیز صدق می‌کند. به عنوان مثال شیر بادام ممکن است شما را آزار دهد.

 

در صورت مشاهده علائم عدم تحمل هیستامین به متخصص آلرژی مراجعه کنید

عدم تحمل هیستامین به سختی قابل تشخیص است و شما نمی‌توانید آن را خود در خانه تشخیص دهید. آزمایش و نظارت از متخصص آلرژی تنها راه مطمئن برای دانستن این بیماری است. اگر مشکوک به عدم تحمل هیستامین هستید، برای معاینه با متخصص آلرژی قرار ملاقات بگذارید.
•    
علائم اصلی عدم تحمل هیستامین مانند آلرژی‌های فصلی است. ممکن است پس از خوردن غذاهای غنی از هیستامین دچار عطسه، خارش چشم، احتقان، سردرد و کهیر شوید.
•    
برخی از افراد همچنین مشکلات دستگاه گوارش مانند نفخ، اسهال یا یبوست را تجربه می‌کنند.
•    
هیچ آزمایش آزمایشگاهی قابل اعتمادی برای عدم تحمل هیستامین وجود ندارد، بنابراین پزشک احتمالاً پیشنهاد می‌کند که به یک رژیم غذایی سخت و عاری از هیستامین روی بیاورید تا ببینید آیا این امر باعث بهبودی شما می‌شود یا خیر.

 

برای کنترل علائم، آنتی‌هیستامین مصرف کنید

داروهای آنتی هیستامین، هیستامین‌ها را در بدن شما مسدود می‌کنند و از ایجاد مشکل در آنها جلوگیری می‌کنند. اگر با تغییرات رژیم غذایی علائم شما بهتر نشد، از پزشک خود بهترین دارو را برای کنترل علائم خود بخواهید.
•    
آنتی هیستامین‌های رایج شامل لوراتادین، دیفن‌هیدرامین و ستیریزین است.
•    
بدون اینکه ابتدا از پزشک خود سوال کنید، آنتی‌هیستامین مصرف نکنید. اینها معمولاً برای استفاده طولانی مدت نیستند.
•    
متخصص آلرژی ممکن است آنتی‌هیستامین قوی‌تری نیز برای شما تجویز کند.

 

اگر در رعایت رژیم خود مشکل دارید با یک متخصص تغذیه کار کنید

رژیم کم هیستامین سخت است، بنابراین اگر به کمک نیاز دارید کاملاً طبیعی است. به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و در مورد عدم تحمل هیستامین به آنها بگویید. آنها می‌توانند برای شما یک برنامه غذایی تنظیم کنند تا در انتخاب غذاهای مناسب استرس نداشته باشید.
•    
متخصصان آلرژی معمولاً از نزدیک با متخصصان تغذیه همکاری می‌کنند، بنابراین از متخصص آلرژی خود یک توصیه یا ارجاع بخواهید.

 

عزیزان می‌توانند از طریق اپلیکیشن تله ویزیت - TeleVisit، به ارتباط مستقیم با متخصصین بپردازند و بصورت مجازی سوالات خود را از پزشک متخصص بپرسند و راهکارهای درمانی را از پزشک مورد نظر خود دریافت نمایند.

 

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر
سایر پزشکان مرتبط