مقالات آموزشی

 
علت یبوست

علت یبوست

یبوست یا خشکیِ مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش است که بر اثر آن، مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آن‌ها با درد و سختی همراه می‌شود. یبوستِ حاد ممکن است سبب بسته‌شدن روده شود، که به نوبهٔ خود حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
مروری بر سندرم روده تنبل

مروری بر سندرم روده تنبل

سندرم روده تنبل که روده کاهل و روده کُند نیز نامیده می‌شود اختلالی است که با علایمی مثل یبوست! برخی از مردم ترکیب “سندرم روده تنبل” را مشخصاً برای توصیف روش رفتار روده پس از مصرف مکرر مواد مُلین به کار می‌برند.
پولیپ روده چیست؟

پولیپ روده چیست؟

روده یکی از اعضای اصلی دستگاه گوارش انسان است که اگر درگیر شود، حتی می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. پولیپ روده دسته‌ای کوچک از سلولهایی است که بر روی پوشش روده بزرگ ایجاد شده و تکثیر می‌شوند و ممکن است ...
کبد چرب

کبد چرب

“کبد چرب” (fatty liver) مشکلی است که با اشتباهات غذایی ایجاد می شود و متاسفانه 40 درصد از مردم ایران مبتلا به آن هستند و عوارض شدیدی برای اعضای بدن ایجاد می کند. کبد (Liver) دومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول ...
سندرم روده تحریک‌پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک‌پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر حالتی است که در آن حرکات غیر ارادی روده‌ها کم یا زیاد شده و نظم طبیعی خود را از دست می‌دهد.این حالت با استرس روحی شدیدتر می‌شود و سبب بروز دل‌ درد و علائم گوارشی دیگر می‌شود.
بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون به انگلیسی (Crohn’s disease) یکی از بیماریهای التهابی روده است که با التهاب دیواره روده مشخص میشود. بیماری کرون یک بیماری مزمن بوده که قسمتهای گوناگون دستگاه گوارش از دهان گرفته تا مقعد را میتواند تحت تأثیر قرار دهد.
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران