بی حوصلگی، علل و درمان به زبان ساده!

بی حوصلگی هنگامی روی می دهد که ما دیگر به اطرافیان، اشیای پیرامون خود و فعالیتهای روزمره خود علاقه مند نبوده و از آنها لذت نمی بریم. بی حوصلگی در واقع فقدان تنوع و انگیزش در زندگیست.

خستگی و ملالت، حسی رایج است. احساس عدم رضایت از یک فعالیت، یا علاقه به آن، می تواند منجر به ملالت و خستگی شود. خستگی و ملالت ممکن است زمانی رخ دهد که احساس انرژی می کنید اما هیچ جا برای هدایت انرژی خود ندارید. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که به سختی بر روی یک کار تمرکز می کنید. خستگی و کسالت، یک شکایت شایع در میان کودکان و نوجوانان است که در برخی موارد، آن ها ممکن است هنگام برخورد با افکار یا احساسات خود از خستگی شکایت کنند.

بی حوصلگی مداوم می تواند سبب بروز ملالت و خستگی شود. خستگی و ملالت امکان دارد هنگامی شکل بگیرد که حس می کنید انرژی زیادی دارید ولی هیچ هدفی برای هدایت و تخلیه انرژی خود ندارید. علت بی حوصلگی و بی تفاوتی در افراد می تواند به شکل های مختلفی باشد همچنین امکان دارد زمانی رخ بدهد که شما نمی توانید به راحتی روی یک کار متمرکز شوید و به سختی آن را انجام می دهید. در صورتی که بی حوصلگی شما امری دائمی است بهتر است به روانشناس و مشاور مراجعه کنید.

خستگی و بی حوصلگی، احساس تهی بودن و خستگی را نشان می دهد. وقتی کسل می شوید ممکن است توجه کمتری نسبت به آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد داشته باشید. ممکن است احساس بی تفاوتی، خستگی، اضطراب، یا عصبانیت داشته باشید.

افراد خستگی را به صورت متفاوت تشخیص می دهند و تجربه می کنند. در برخی موارد، ملالت ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که:

 • استراحت ناکافی و یا تغذیه نامناسب
 • سطوح پایین تحریک ذهنی
 • عدم انتخاب و یا کنترل فعالیت های روزانه تان
 • نداشتن تفریحات متنوع
 • ادراک ضعیف زمان

ممکن است شما یا کودک هنگام درگیر شدن در یک فعالیت، ملول شوید، به این خاطر:

 • از دست دادن علاقه
 • دستورالعمل های گیج کننده
 • ترس از اشتباه
 • تکرار فعالیت برای مدتی بسیار طولانی

به تعویق انداختن :

کسل و بی حوصله نیستید فقط تمام کارها را پشت گوش انداخته اید و برنامه ریزی ندارید.

کمبود انرژی مفید:

بی حوصلگی مانند خستگی نیست، اما زمانی اتفاق می افتد که انرژی زیادی داشته باشید اما در آن انرژی مفید کسل هستید این اتفاق زمانی می افتد که نمی توانید خود را وادار به کاری کنید اما از نظر فیزیکی احساس خستگی می کنید یک فعالیت پیدا کنید که از انرژی شما به مقدار زیادی استفاده کند. این می تواند به معنای انجام کاری فیزیکی بعد از گذراندن تمام روز باشد.

کسالت و بی حوصلگی در بزرگسالان:

اگر بی حوصلگی با توانایی شما در انجام دادن وظایف لازم و یا در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد می کند، با پزشک صحبت کنید اگر علائم زیر را تجربه می کنید ممکن است به افسردگی مرتبط باشد:

 • احساس درماندگی
 • احساس ناراحتی
 • طفره رفتن از فرصت برای تحریک

کسالت و بی حوصلگی در کودکان:

علایم افسردگی و بی حوصلگی برخی اوقات شبیه هم هستند. یک کودک بی حوصله ممکن است بخواهد مشغول شود، و زمانی که یک چیز "سرگرمی" به آن ها پیشنهاد می کنید، به راحتی درگیر شود، در حالی که یک کودک افسرده ممکن است از آن اجتناب کند.برخی از کودکان نمی توانند به اندازه کافی احساسات خود را توصیف کنند. صحبت کردن با یک متخصص بهداشت روانی و مشاور به شما کمک شایانی خواهد کرد.

علل بی حوصلگی دائمی

تیروئید شما از کنترل خارج شده است: پرکاری تیروئید hyperthyroidism که در بین خانم ها رایج است، زمانی بروز می کند که غده پروانه ای شکل در گلو بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند و باعث بروز بدخلقی در فرد می شود.

دیابت و عدم تعادل قند خون:

عدم دریافت قند خون کافی هم باعث افزایش خشم افراد می شود. عدم تعادل در سطح قند خون باعث بروز عدم تعادل مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین serotonin می شود. این امر منجر به خشم، عصبانیت، سردرگمی و حتی حملات پانیک یا حملات هراس panic attack می شود.

مبارزه با درد مزمن:

بیماری های مزمن پزشکی ممکن است منجر به تحریک پذیری شوند. برخی داروها، از جمله ضد دردهای مخدر یا اپیوئید

  opioid painkillers *هم، دارای عوارض جانبی مانند تحریک پذیری هستند. این مسئله فرد را هر چه بیشتر منزوی می کند که برای آنها بسیار دشوار است.

* ضد دردهای اپیوئید یا اپیویید یا مخدر:

 opioid painkillers به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می‌شود که در سیناپس (محل اتصال پایانه یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر) به گیرنده های عصبی اپیویید می‌چسبند. عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند.

قرار گرفتن در شرایط سخت:

عوامل فیزیکی زیادی هستند که ممکن است باعث بد اخلاق شدن فرد شوند. درد یا ناراحتی فیزیکی و قرار گرفتن در شرایط سخت می تواند منجر به تحریک پذیری و کج خلقی شود، از جمله مواردی مانند عدم خواب کافی، گرسنه بودن یا تغذیه ناسالم.

سندروم پیش از قاعدگی  :PMS

تهاجمی شدن اخلاق خانم ها و بی حوصلگی آنها مربوط به مشکل وحشتناک سندروم پیش از قاعدگی  premenstrual syndrome (PMS)است.

مشکل روحی و روانی:

یک مشکل روانی یا عاطفی اغلب بر روی خلق و خو تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی، اختلال دو قطبی bi-polar disorder یا اختلال اضطراب پس از سانحه

post-traumatic stress disorder (PTSD) *

یا یک اختلال شخصیتی احتمالی همه عواملی هستند که منجر به بد اخلاق شدن می شود. اغلب زمانی که یک فرد احساس عصبانیت می کند، به یک محرک خارجی واکنش نشان می دهد که منجر به بروز یک حس گناه یا شرمندگی درونی می شود. زمانی که گفته می شود فردی همیشه بدخلق و عصبانی است، لازم است که مشکل بررسی شود. اگر خلق و خوی فرد بر روی زندگی روزانه وی و روابط فردی او با اعضای خانواده، دوستان یا همکاران تاثیر بگذارند، زمان آن رسیده که به دنبال بررسی های تخصصی برای سلامت روحی باشد.

 * اختلال اضطراب پس از سانحهpost-traumatic stress disorder (PTSD)  :

نوعی اختلال یا مشکل روحی است که بعضی افراد پس از تجربه یا مشاهده یک رویداد ناگوار مانند جنگ یا مرگ عزیز، به آن دچار می شوند.

بی تحرکی و ورزش نکردن:

آیا به اندازه کافی ورزش می کنید؟ دویر تسوریرو می گوید: پاکسازی ذهن و یک پیاده روی کوتاه می تواند باعث کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود خلق و خو شود. ورزش کردن بهآزادسازی هورمون های حس خوب در مغز کمک می کند که این هورمون ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کنند. ورزش کردن می تواند پیاده روی در اطراف محل سکونت یا پارک نزدیک منزلتان باشد و رفتن به طبیعت نیز تاثیرات مثبت روی خلق و خو دارد.

عدم دریافت نور خورشید و کمبود ویتامین :D

اسکات شریبر Scott Schreiber ، متخصص کایروپرکتیک chiropractic در نیوآرک Newark ، Delaware ، که بیش از ۱۳ سال است در این زمینه فعالیت می کند، می گوید: اگر در طول روز در خانه بمانید و فقط شب ها بیرون بیایید، به احتمال خیلی زیاد در معرض کمبود ویتامین D هستید. کمبود ویتامین D بسیار رایج است و در بروز بسیاری از بیماری های مزمن مانند افسردگی دخیل است. به علاوه بیدار ماندن تا اواخر شب می تواند ریتم شبانه روزی شما را مختل کند و این امر منجر به خواب آلودگی مزمن شده و باعث می شود اکثر اوقات آدم بد اخلاقی باشید.

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر