آشنایی با بیماری ام اس

ام اس یا اسکلروز متعدد (مالتیپل اسکلروزیس( Multiple Sclerosis  یک بیماری التهابی عصبی و خودایمنی است.

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود.مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به ماده چرب محافظت کننده از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع، حمله می کند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود.

هر کسی می تواند به بیماری ام اس مبتلا شود، اما نرخ ابتلا به آن در زنان دو برابر مردان است و آنهم بین سنین 15 تا 60 سالگی. شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر می شود اگر سابقه خانوادگی آن یا سابقه ابتلا به سایر بیماری های مزمن را داشته باشید. داشتن سابقه مونونوکلئوز (مونونوکلئوز عفونی یک بیماری عفونی ویروسی است که دستگاه تنفس، کبد و دستگاه لنفاوی را درگیر می کند) یا سیگاری بودن نیز شانس ابتلا به ام اس را افزایش می دهد.

 

علائم بیماری ام اس

علائم و نشانه های MS متعدد ممکن است در هر فرد و در طول دوره بیماری بسته به موقعیت فیبرهای عصبی آسیب دیده متفاوت باشد.  علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارند مانند:

 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که به طور معمول در یک طرف از بدن هر بار اتفاق می افتد،یا پاها همراه با تنه
 • احساس برق گرفتگی که با حرکات خاصی در گردن ایجاد می شود به خصوص خم شدن گردن به جلو (علامت لرمیت)
 • لرزش،عدم هماهنگی یا راه رفتن ناپایدار

 

مشکلات بینایی نیز رایج است،از جمله:

 • از بین رفتن جزئی یا کامل بینایی، معمولاً هر بار دریک چشم اغلب همراه با درد هنگام حرکت دادن چشم
 • دوبینی طول کشیده
 • تاری دید

 

علائم مالتیپل اسکلروز همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • مور مور شدن یا درد در قسمت هایی از بدن
 • مشکلات عملکرد جنسی ، روده و مثانه

 

در برخی از افراد، بیماری با افت عملکرد عصبی تظاهر می‌کند که سیر پیشرفت آن کند است. علایم در اغلب موارد به‌طور گذرا با خستگی، استرس، ورزش یا گرما بدتر می‌شوند. تظاهرات MS متفاوت است ولی عموماً شامل ضعف و یا علائم حسی درگیرکننده اندام، اختلالات بینایی، اختلال در راه رفتن و هماهنگی عضلات، تکرر ادرار و خستگی غیرطبیعی می‌باشد.

درگیری حرکتی می‌تواند به‌صورت اندام سنگین، سفت، ضعیف یا کند نمایان شودگزگز شدن موضعی و سوزن سوزن شدن و احساس بی‌جان بودن شایع هستندنوریت اپتیک می‌تواند موجب تاری دید خصوصاً در مرکز میدان بینایی شود که اغلب با درد پشت کره چشم همراه است و با حرکت چشم تشدید می‌شود. ممکن است درگیری ساقه مغز سبب دوبینی، نیستاگموس، سرگیجه و علائم درد صورت، کرختی، ضعف همی‌اسپاسم و یا میوکیمی (انقباضات موج‌دار عضلانی) گردد .

 

عوارض بیماری ام اس

موارد زیر همچنین ممکن است در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزمشاهده شوند:

 • سفتی یا اسپاسم عضلانی
 • فلج، به طور معمول در پاها
 • مشکلات مثانه، روده یا عملکرد جنسی
 • تغییرات ذهنی مانند فراموشی یا نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • صرع

 

تشخیص بیماری ام اس

هیچ تست خاصی برای MS وجود ندارد.  تشخیص مالتیپل اسکلروزیس اغلب بر اساس رد تشخیص های دیگر است که ممکن است علائم و نشانه های مشابه را ایجاد کند که به آنها تشخیص های افتراقی گفته می شود.پزشک مغز و اعصاب شما احتمالاً با یک سابقه بهداشتی و سلامتی و معاینه کامل شروع می کند.

سپس پزشک شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • آزمایش خون برای کمک به رد سایر بیماریهای دارای علائم مشابه. MS آزمایشات مربوط به بیومارکرهای ویژه مرتبط  با MS در حال انجام است و ممکن است به تشخیص بیماری نیز کمک کند.
 • تپ کردن نخاع (LP) که در آن یک نمونه کوچک از مایعات کانال ستون فقرات شما برای آنالیز آزمایشگاهی خارج می شود. این نمونه می تواند ناهنجاری های آنتی بادی هایی را که با ام اس مرتبط هستند نشان دهد. شیره نخاعی همچنین می تواند در رد عفونت ها و سایر شرایط با علائمی شبیه به MS کمک کند.

MRI • که می تواند مناطقی از ضایعات MS در مغز و نخاع شما را نشان دهد.  ممکن است شما یک تزریق داخل وریدی از ماده حاجب برای برجسته کردن ضایعات دریافت کنید که نشان می دهد که بیماری شما در مرحله فعال است.

 • آزمایش های پتانسیل تحریکی که سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط سیستم عصبی را در پاسخ به محرک ها ثبت می کنند.  یک آزمایش پتانسیل تحریکی ممکن است از محرک های بصری یا محرک های الکتریکی استفاده کند که در آن شما یک الگوی تصویری متحرک را مشاهده می کنید  یا تکانه های الکتریکی کوتاه برای اعصاب پاها یا دست ها بفرستد.  الکترودها سرعت حرکت اطلاعات در مسیرهای عصبی را اندازه گیری می کنند.

در اکثر مبتلایان به بیماری عودکننده- فروکش کننده این تشخیص کاملاً ساده و براساس الگویی از علائم ثابت بیماری داده شده و با روش های تصویربرداری از مغز مانند MRI تأیید شده است.

تشخیص بیماری ام اس در افرادی که علائم غیرمعمول یا بیماری پیشرونده دارند می تواند مشکل تر باشد.  در این موارد آزمایش بیشتر از جمله آنالیز مایع نخاعی، تست پتانسیل تحریکی و تصویربرداری بیشتر ممکن است لازم باشد.

 

راه درمان بیماری ام اس چیست؟
درمان قطعی هنوز برای ام اس پیدا نشده است.
امروزه ترکیب درمان های دارویی و طب فیزیکی برای کاهش علائم ام اس به فرد بیمار توصیه می گردد

 

از ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس خواندید و اکنون می‌دانید درمان‌های متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی دارد. اگر علائم آن را در خود یا افراد نزدیک به خود می‌بینید، بهتر است همان موقع به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است همین اقدام سریع شما بهبود را محقق کند.

 

در سایت www.TeleVisit24.com تنها با وارد کردن نام و نام خانوادگى و شماره موبایل و ثبت نام در سامانه تله ویزیت ، بلافاصله و حداکثر طى مدت ٢٤ ساعت پاسخ خود را از بهترین پزشکان متخصص دریافت کنید.

 

 

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر