مقالات آموزشی

 
آشنایی با بیماری ام اس

آشنایی با بیماری ام اس

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود.مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به ماده چرب محافظت کننده از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع، حمله می کند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود.
زوال عقل چه علائمی دارد و چطور می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد ؟

زوال عقل چه علائمی دارد و چطور می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد ؟

زوال عقل یا دمانس ( dementia) در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز که با تغییر شخصیت و موقعیت ‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است...
سکته مغزی و علائم و علل آن را بشناسیم

سکته مغزی و علائم و علل آن را بشناسیم

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود.
سردرد همراه تاری دید

سردرد همراه تاری دید

تقریباً هر کسی یک مورد سردرد را در زندگی خود تجربه کرده است، که بروز درد در بخشی از سر یا کل آن است. اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا علت ایجاد آن باشد، می‌توان آن را ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی یا موقعیتی اورژانسی تلقی کرد.
تله ویزیت و تاثیر موثر آن بر افراد دارای اختلالات عصبی

تله ویزیت و تاثیر موثر آن بر افراد دارای اختلالات عصبی

براساس شواهد و بررسی های انجام شده برای افراد مبتلا به بسیاری از اختلالات عصبی ، ملاقات با متخصص مغز و اعصاب از طریق ویدیویی نیز ممکن است به میزان یک ویزیت حضوری مؤثر باشد. دراین بررسی ،بیماران هرکدام در شرایط متفاوت با بیماری یکسان و مصرف داروهای یکسان بوده اند.در این میان سکته مغزی یکی از شرایطی است که به خوبی از تله ویزیت نتیجه گرفته است . یک ویزیت ویدیویی برای بیماران تحت آزمایش و بررسی به اندازه ویزیت حضوری نتیجه بخش است.
عصب شناسی از راه دور

عصب شناسی از راه دور

TENENEUROLOGY یک ابزار موثر برای ارزیابی سریع بیماران در مکان های از راه دور (روستاها و مناطق دورافتاده) است که نیاز به مراقبت های عصبی دارند با استفاده از این فناوری ، متخصصان مغز و اعصاب بهتر قادر به پاسخگویی به تقاضای در حال رشد برای دسترسی به مراقبت های عصبی در دوره کاهش دسترسی هستند. افزایش آگاهی و پشتیبانی پزشک در سطح فدرال و جهانی برای تسهیل گسترش پزشکی از راه دور در مناطق دیگر عصب شناسی ضروری است.
مروری بر بیماری صرع

مروری بر بیماری صرع

صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی (اختلال نورولوژیکی) است که در آن فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل شده و منجر به تشنج می گردد که طی آن رفتار علائم و احساسات غیرطبیعی از جمله از دست رفتن هوشیاری رخ می دهد.
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران