مقالات آموزشی

 
دلایل و درمان درد مفاصل

دلایل و درمان درد مفاصل

درد مفصل به احساس ناراحتی گفته می‌شود که ممکن است برای هر مفصلی ایجاد شود. ممکن است یک مفصل درد داشته باشد اما ملتهب نباشد، یا همزمان درد و التهاب داشته باشد. ممکن است فقط یک مفصل دچار درد شود یا مفاصل مختلفی دردناک باشند. الگوی درد مفصل از نظر تعداد و نوع مفاصل درگیر به علت اصلی آن بستگی دارد. برخی از علل درد مفصل نیاز به درمان فوری دارند
درد پشت و بالای کتف چگونه درمان میشود؟

درد پشت و بالای کتف چگونه درمان میشود؟

سندرم درد میوفاسیال سندرم یا سندروم درد میوفاسیال به این نامها نیزشناخته می شود: سندرم درد میوفاشیال، (Myofascial Pain Syndrome) MPS
 درد فتق دیسک گردن

درد فتق دیسک گردن

فتق دیسک که به لغزش دیسک نیز معروف است یک بیماری است که در آن قسمت مرکزی دیسک بین مهره‌ای به سمت نخاع بیرون زده است. این عارضه معمولاً به دلیل پارگی حلقه فیبری اطراف بافت داخلی هسته ایجاد شده و باعث بیرون زدن ماده نرم از داخل آن می‌شود.
درد تیلبون یا درد استخوان دنبالچه

درد تیلبون یا درد استخوان دنبالچه

درد تیل‌بون (تیلبون) یا درد کوکسیکس پایین‎ترین بخش ستون فقرات که ممکن است به‌صورت ناگهانی و در یک پی یک آسیب‎دیدگی آشکار ایجاد شود. این درد همچنین ممکن است به مرور زمان بدون هیچ علت منفرد بروز کند.
درد کشاله ران و پا

درد کشاله ران و پا

درد کشاله ران پا به هرگونه درد و ناراحتی گفته می شود که بر روی ناحیه ای که از استخوان پلویس که به سمت زانو کشیده شده است تاثیر می گذارد . ناحیه ران توانایی حرکت را دارد این ناحیه از ماهیچه،استخوان،تاندون،لیگامنت ،عصب ورگ ساخته شده است. ماهیچه ران باعث ایجاد حرکت می شود و تاندون های این قسمت ماهیچه های ران را به استخوان پلویس و ناحیه تحتانی ساق پا متصل کرده است و...
درد لگن و باسن به چه دلیلی است و چگون درمان میشود؟

درد لگن و باسن به چه دلیلی است و چگون درمان میشود؟

مفصل ران یک مفصل گوی و حفره‌ای است که به حرکت پاها هنگام انجام فعالیت‌های روزمرّه‌ای چون راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها کمک می‌کند. این مفصل با وجود برخورداری از یک دامنه حرکتی مناسب، بسیار پایدار است و به ندرت، حتی پس از وارد شدن ضربه‌ی شدید، دچار دررفتگی و درد باسن و لگن می‌شود.
دلایل نازایی و ناباروری در زنان و مردان

آرتریت چه تفاوتی با آرتروز دارد؟

مهمترین علائم آرتریت شامل درد و سفتی مفاصل است که عموما با بالا رفتن سن تشدید می‌شود. همچنین شایعترین انواع آرتریت شامل آرتروز یا استئوآرتریت (Osteoarthritis) و روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis) هستند. متخصصان با تاکید بر اینکه دو عارضه آرتریت و آرتروز با هم فرق دارند، خاطرنشان کردند که ممکن است در برخی موارد این دو بیماری با
سندرم مرالژی پارستتیکا یا درد و سوزش ران پا

سندرم مرالژی پارستتیکا یا درد و سوزش ران پا

سندرم مرالژی پارستتیکا یا سندرم برنارد راس حالتی است که بیمار احساس سوزش، گز گز، مور مور، بی حسی در قسمت خارجی و تا حدودی جلوی ران می کند.
چرا بدن درد دارم؟

چرا بدن درد دارم؟

رنجوری و درد جسمانی یک نشانۀ شایع در بسیاری از وضعیت‌ها هستند. آنفولانزا یکی از شناخته شده‏‌ترین اختلالاتی است که می‌تواند سبب درد و کسالت بدن شود. در عین حال امکان بروز درد بر اثر فعالیت‌های روزمره مخصوصاً در صورت سر پا ایستادن زیاد، یا ورزش برای مدت طولانی وجود دارد.
همه چیز در مورد تنگی کانال نخاعی

همه چیز در مورد تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی عارضه ای است که با کم بودن فضای کانال نخاعی مشخص شده و به دو صورت مادرزادی یا اکتسابی رخ می دهد.کاهش فضایی که نخاع در آن قرار دادرد سبب وارد شدن فشار به نخاع و ریشه های عصبی در نزدیکی دیسک کمر و دیسک گردن شده که این وضعیت می تواند عوارضی همچون کمردرد و گردن درد را در پی داشته باشد.
سندروم درد میوفاسیال یا دردهای عضلانی

سندروم درد میوفاسیال یا دردهای عضلانی

سندروم درد میوفاسیال یک اصطلاح علمی برای توصیف دردهای عضلانی است و به درد و التهاب در بافت‌های نرم بدن اشاره دارد. در حقیقت کلمه میوفاسیال ترکیبی از دو کلمه "میو" و "فاسیال" است. "میو" به معنی " عضله" و "فاسیال" به معنی "مربوط به فاسیا" می باشد. سندرم درد میوفاسیال یک بیماری مزمن است که فاسیا (بافت همبند پوشش‌دهنده عضلات) را تحت تأثیر قرار ...
پیچ خوردگی مچ دست( از علائم تا درمان)

پیچ خوردگی مچ دست( از علائم تا درمان)

پیچ‌خوردگی در مچ دست آسیبی است که رباط‌های این ناحیه وارد می‌شود و باعث درد مچ دست می شود. رباط‌ها بندهای محکمی از بافت لیفی هستند که داخل مفصل استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. اگرچه بیشتر مردم تصور می‌کنند مچ دست‌، تنها یک مفصل بین ساعد و دست است؛ اما واقعیت این است که مچ دست شامل تعداد زیادی مفصل است که 15 استخوان مجزا را به هم وصل می‌کند. رباط‌هایی که این استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند می‌توانند با یک پیچ‌خوردگی شدید، خم شدن یا فشاری که به صورت ناگهانی به مچ دست نیرو وارد کند و آن را فراتر از دامنه حرکت طبیعی خود ببرد، پاره شوند.
رادیکولوپاتی یا درد ستون فقرات

رادیکولوپاتی یا درد ستون فقرات

رادیکولوپاتی یا تحت فشار قرار گرفتن عصب در ستون فقرات، می‎تواند به ایجاد طیفی از علایم ناراحت کننده شامل درد، ضعف، و بی‎حسی منجر شود.
درد دست مشکلی آزاردهنده است.

درد دست و راه های بهبود آن

درد دست مشکلی آزاردهنده است. درد دست دلایل و نشانه های مختلفی دارد و شدت و دامنه آن نیز متفاوت است. بسته به دلیل بروز درد راه بهبود و درمان آن نیز متفاوت است. در این مقاله چند راه برای کنترل و کاهش درد را بررسی می کنیم.
درد دست راست نشانه چیست؟

درد دست راست نشانه چیست؟

بسیاری از افراد در شانه و دست سمت راست بدنشان احساس درد می کنند. البته دلایل بسیاری برای این درد وجود دارد. در بسیاری از موارد، علت به وجود آمدن درد شانه و دست راست استفاده بیش از حد از این ارگان ها یا آسیب دیدن همان قسمت از بدن است.
مروری بر TelePain

مروری بر Tele Pain

شناخته شده است در این جا میخواهیم به شاخه ای از پزشکی از راه دور برای مدیریت درد مزمن بپردازیم.پروتکل یکپارچه شناختی-رفتاری و گروهی از درمان های جسمی با استفاده از فناوری کنفرانس ویدئویی در سایت های از راه دور تهیه شده است تا مدیریت درد را برای افراد دردمند فراهم کند...
انواع دردها

انواع دردها

احساس درد به دلیل ارتباط بین اعصاب، نخاع و مغز رخ می دهد. بسته به علت اصلی درد، درد انواع مختلفی دارد. همه ما به دلایل مختلف احساس درد می کنیم؛ به همین دلیل توصیف نوع دردی که افراد مختلف تجربه می کنند دشوار است.
درد، بی حسی و گزگز دست‌ها و پاها

درد، بی حسی و گزگز دست‌ها و پاها

گزگز و بی حسی دست ها و پاها و همچنین داغ شدن کف پا می تواند یک عارضه موقت در زمان نشستن بر روی پاها باشد که بطور خاص با ایجاد حالت «خواب رفتگی» همراه است، یا می تواند یک نشانه دائمی و جدی از ابتلای فرد به یک بیماری یا آسیب دیدگی مزمن تلقی شود.
درد و نشانه های آرتروز

درد و نشانه های آرتروز

آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است.در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم‌کم از بین می‌رود.آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می‌کنند مثل ...
علت گرفتگی عضلات چیست؟

علت گرفتگی عضلات چیست؟

گرفتگی عضلانی انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند عضله از بدن شما می‌ باشد.گرفتگی عضلات زمانی رخ می دهد که بطورناگهانی یک و یا چند عضله شما دچار انقابض و کشیدگی می شود.
12
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران