مقالات آموزشی

 
دلایل، علائم و درمان تلوژن افلوویوم یا ریزش موقتی مو

دلایل، علائم و درمان تلوژن افلوویوم یا ریزش موقتی مو

شخص ممکن است متوجه شود که در موقع شستشو یا شانه زدن موها به مقداری بیش از میزان نرمال ریزش می‌کنند. در عین حال شخص ممکن است متوجه وجود موی بیشتری در محل تخلیه آب حمام یا روی بالش خواب خود شود. تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موقتی مو است که معمولاً پس از استرس، شوک، یا یک حادثه تروماتیک بروز می‌کند. تلوژن افلوویوم در قسمت فرق سر ظاهر می‌شود.
علائم و تشخیص درماتیت

علائم و تشخیص درماتیت

درماتیت یک واژه ی کلی برای توصیف التهاب پوست است. در درماتیت پوست فرد معمولا خشک، متورم و قرمز دیده می‌شود. بسته به نوع درماتیت، علت آن نیز فرق دارد. توجه کنید که این بیماری مسری نیست.درماتیت ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد.
ریزش موی هورمونی در خانم ها

ریزش موی هورمونی در خانم ها

ریزش مو علل مختلفی می تواند داشته باشد. در این مقاله به بررسی ریزش مو به دلیل مشکلات هورمونی می پردازیم. هرچند ریزش مو معمولاً یک عارضه مردانه محسوب‌ می‌شود، اما ممکن است زنان نیز دچار آن شوند. ریزش مو را می توان حین کار کردن، شانه زدن موها و ... مشاهده نمود.
مروری بر تله درماتولوژی

مروری بر تله درماتولوژی

تله درماتولوژی (Teledermatology) تشخیص بیماری‌های پوستی از راه دور یکی از زمینه‌های فوق تخصصی در رشته درماتولوژی و از رایج‌ترین روش‌های پزشکی از راه دور است. در تله درماتولوژی از تکنولوژی‌های مخابراتی و با کمک صدا و تصویر و ارتباط داده‌ای برای مبادلهٔ اطلاعات پزشکی (شامل وضعیت پوست و ورم‌های پوستی) استفاده می‌شود.
درمان و علل ایجاد کهیر

درمان و علل ایجاد کهیر

کهیر جوشهای قرمز و خارش دار است که در نتیجه واکنش پوستی ایجاد می شود. اندازه این جوش ها متفاوت است و با ادامه روند بیماری، بارها به نظر می رسد و محو می شود.
ویزیت از راه دور و تله درماتولوژی

ویزیت از راه دور و تله درماتولوژی

تله درماتولوژی (Teledermatology) تشخیص بیماری‌های پوستی از راه دور یکی از زمینه‌های فوق تخصصی در رشته درماتولوژی و از رایج‌ترین روش‌های پزشکی از راه دور است.
تله درماتولوژی

تله درماتولوژی

تله درماتولوژی یکی از کاربردهای پزشکی از راه دور در تشخیص و درمان بیماری های پوست از راه دور میباشد که اصطلاحاً به آن تله درماتولوژی گفته میشود. تله درماتولوژی بیش از یک دهه است که به صورت قابل توجهی مورد توجه ارائه دهندگان خدمات پزشکی از راه دور قرار گرفته است.
بیماری اگزما پوستی چیست؟

بیماری اگزما پوستی چیست؟

اگزما (آماس پوست) شرایطی است که در آن پوست دچار خارش، قرمزی، التهاب و پوسته ریزی می‌شود. پزشکان هنوز دلایل بروز این عارضه را نمی‌دانند. اما این بیماری معمولاً در افرادی که حساسیت (آلرژی) دارند، بروز می‌کند.
پسوریازیس، بیماری مزمن پوستی

پسوریازیس، بیماری مزمن پوستی

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است و انواع مختلفی دارد. پسوریازیسِ پلاکی رایج‌ترین شکل این بیماری است. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که سرعت رشد سلول‌های پوست افزایش می‌یابد و باعث به وجود آمدن تکه‌های برآمده قرمز رنگ همراه با ...
لک صورت

لک صورت

رنگ پوست به وسیله رنگدانه ملانین فراهم می‌شود. رنگدانه ملانین بعنوان یک پلیمر مخلوط تعریف شده است. این ماده عملکرد خویش را به شکلی روی سطح بالای پوست نشان می‌دهد.

اسکراب پوست صورت

بسیاری از افراد دوست دارند از اسکراب صورت به عنوان بخشی از کارهای روتین روزانه مراقبت از پوستی خود استفاده کنند. امروزه همیشه می گوییم که از اسکراب ملایم به آرامی استفاده کنید.این کار می تواند یک گزینه عالی برای تمام انواع پوست ها باشد.

پیری زودرس پوست

جلوگیری از پیری و جوان شدن پوست امکان پذیر است اما باید برای جلوگیری از پیری زودرس، برخی از نکات را به خوبی رعایت کنید تا به این مهم برسید.
درباره پزشک
دکتر فاطمه نعمت اللهی

» تخصص: زنان، زایمان و نازایی

» شهر : تهران