زنان، زایمان و تله‌ویزیت

به طور کلی بهداشت و درمان برای شرکت‌ها، افراد و مالیات‌دهندگان بیش از پیش گران است. فناوری یک پتانسیل ارائه شده به افزایش دسترسی به مراقبت را با ارزش بیشتری ارائه می‌دهد. در استفاده از تلفن‌های همراه، سیستم مراقبت‌های بهداشتی موجب هزینه‌های کمتر، رفت و آمد کمتر، بهبود نتایج سلامتی و کاهش استفاده از اتاق‌های اورژانسی شده است. گرچه مزایای متعددی برای سلامت تلفن همراه وجود دارد.

افراد روستایی با بسیاری از تفاوت‌های بهداشتی در مقایسه با افراد شهری روبرو هستند. فقر و دسترسی فقرا به مراقبت‌های بهداشتی به این تفاوت‌ها کمک زیادی می‌کند. به طور کلی، جوامع روستایی در مقایسه با دیگران نسبت به دیگران سلامت ضعیفی دارند. طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، افراد روستایی در معرض خطر بالای مرگ هستند و عامل اصلی آن: بیماری قلبی، سرطان، آسیب‌های غیر عادی، بیماری مزمن تنفسی و سکته مغزی است .علاوه بر این، در مناطق روستایی نرخ زایمان زودرس و مرگ و میر نوزادان بیشتر است.

همانطور که میدانید پزشکی از راه دور در بیشتر شاخه‌های پزشکی از جمله زنان و زایمان فعال است. تله ویزیت خود به چندین شاخه کاربردی در زمینه زنان و زایمان می‌پردازد و در حال افزایش این فعالیت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در سراسر جهان است. در این مقاله ما روند فعلی و برنامه‌های در حال اجرا در شاخه زنان و زایمان را بررسی میکنیم. تله ویزیت نقش مهمی به عنوان کمک بر ارائه خدمات بهداشتی به بیماران از راه دور با دسترسی مناسب به پزشکی در این دوره از منابع محدود و تأکید بر استفاده موثر از منابع موجود است.

به عنوان مثال زنان باردار میتوانند از طریق تلفن همراه به صورت آنلاین با متخصص زنان خود ارتباط برقرار کنند، ویزیت شوند، تحت مشاوره قرار گیرند و همین طور اگر از کلنیک و یا پزشکشان دستگاه‌های مرتبط را دریافت کرده‌اند از طریق تله مانیتورینگ اولتراسوند آناتومی جنین ، ضربان قلب جنین، فشار خون خود و... را برای پزشکشان بفرستند که از خطرات احتمالی رفت و آمد حین بارداری کم شود، در وقت و هزینه صرفه جویی شده و آرامش مادر تامین شود. این امر اگر در روستاها رواج یابد بهتر است زیرا بسیاری از روستاییان از داشتن پزشک متخصص زنان محروم هستند و اغلب دچار مشکلاتی در حین بارداری خود به دلیل نبود متخصص و عدم آگاهی‌های لازم، مسافت طولانی تا کلنیک شهری و ... میباشند.

همین طور تله ویزیت برای یک بیمار باردار در معرض خطر بالا، از جمله فشار خون بالا، ترومبوآمبولی وریدی، اختلال روانپزشکی، سوء مصرف مواد یا سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی- که ممکن است سلامتی یا زندگی فرد یا نوزاد را تهدید کند مفید و کمک کننده است. زیرا دسترسی مستقیم،علائم خطر، صرفه جویی در هزینه و... را برای یک بیمار به طور کامل درنظر میگیرد و در موارد اورژانسی سریع‌ترین اقدامات را انجام میدهد. همین طور در مدل تله ویزیت، پزشکان مراقبت از بیماران ریسک بالا را از طریق مشاوره پزشکی تله ویزیت نظارت می‌کنند. از طریق تله ویزیت بین بیمار و متخصص، ارتباط برقرار میشود. متخصصان می‌توانند از طریق اپلیکیشن تله ویزیت، سونوگرافی ها و آزمایشات دیگر را مشاهده کنند.

در عین حال همانطور که میدانید سرطان دهانه رحم علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان در کشورهای در حال توسعه است. پیشگیری از سرطان دهانه رحم بستگی به غربالگری گسترده و تشخیص دقیق ضایعات پیش از مواجهه دارد و پس از آن، درمان مناسب و پیگیری  درمان  لازم می‌شود که تله ویزیت در این زمینه به کمک بانوان آمده است.

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر
سایر پزشکان مرتبط