مشاهده خون در مایع منی نشانه چیست؟

خون در منی چیست؟

دیدن خون در مایع منی می تواند ترسناک باشد. این امر غیرمعمول است  و می تواند  نشانه یک مشکل جدی به ویژه در مردان زیر 40 سال باشد. اگر مشکل جدی نباشد، خون در منی (هماتوسپرمیا) اغلب طولانی نمی ماند، زیرا این معمولاً یک مسئله خود حل کننده است.

نشانه های خون در منی

مقدار خون در مایع منی خود را می توانید حتی اگر به اندازه  یک قطره کوچک ه اندازه کافی از رنگ طبیعی مایع منی متفاوت است تشخیص دهید. میزان خون در مایع منی به علت خونریزی شما بستگی دارد.  همچنین ممکن است تجربه کنید:

 • درد هنگام انزال
 • درد هنگام ادرار کردن
 • حساسیت یا تورم در کیسه بیضه شما
 • حساسیت در ناحیه کشاله ران
 • درد در کمر
 • خون در ادرار شما

دلایل احتمالی خون در منی

مایع منی در امتداد یک لوله از راه مجرای ادرار برای انزال عبور می کند.  بسیاری از دلایل باعث شکسته شدن رگهای خونی و نشت خون به درون مایع شود.

در بسیاری از موارد، هرگز علت دقیق خون در منی مشخص نمی شود. بیشتر موارد خون در منی جدی نیست، به خصوص اگر شما 40 سال یا کمتر دارید. در زیر برخی از دلایل احتمالی مایع منی خون وجود دارد که ممکن است پزشک بررسی کند.

التهاب

التهاب وزیکولهای منی یکی از علل شایع منی خونی است. التهاب هر غده، مجرا، لوله یا عضوی که در دستگاه تناسلی مردان نقش دارد می تواند باعث ایجاد خون در منی شما شود. این شامل:

 • پروستاتیت (التهاب غده پروستات) که می تواند باعث درد، مشکلات ادرار و اختلال عملکرد جنسی شود.
 • اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم، یا لوله پیچ خورده در پشت بیضه که اسپرم در آن ذخیره شده است) که اغلب در اثر عفونت باکتریایی، از جمله عفونت های مقاربتی (STIs)  مانند تبخال، سوزاک یا کلامیدیا ایجاد می شود. علائم شامل بیضه قرمز یا متورم، درد و حساسیت بیضه در یک طرف، ترشح و ادرار دردناک است.
 • اورتریت (التهاب مجرای ادرار) که می تواند باعث درد هنگام ادرار، خارش یا سوزش در نزدیکی دهانه آلت تناسلی یا ترشح آلت تناسلی شود.

التهاب نیز می تواند با تحریک ناشی از سنگ (سنگ) در پروستات، کیسه های منی، مثانه، یا پیشابراه ایجاد شود.

عفونت ها

درست مانند التهاب، عفونت در هر غده، مجرا، لوله یا عضوی که در دستگاه تناسلی مردان نقش دارد می تواند باعث ایجاد خون در منی شود.

بیماری های مقاربتی (که معمولاً به آن بیماری های مقاربتی یا STD گفته می شود) مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال نیز می توانند باعث ایجاد خون در منی شوند.  عفونت های ناشی از ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها نیز می توانند منجر به این بیماری شوند.

انسداد

اگر مجاری مانند مجرای انزال مسدود شده باشد، رگ های خونی اطراف می توانند متسع و شکسته شوند. اگر پروستات شما بزرگ باشد، می تواند به مجرای ادرار شما فشار بیاورد، که می تواند باعث منی خون شود.

تومور

پولیپ های خوش خیم یا تومورهای بدخیم در پروستات، بیضه ها، اپیدیدیم یا وزیکول های منی می توانند منجر به وجود خون در مایع منی شوند.

ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در دستگاه تناسلی مردان، مانند کیست های عروقی، می تواند خونی را که در مایع منی خود دیده اید، توضیح دهد.

عوامل دیگر

شرایطی که روی کل بدن شما تأثیر می گذارد می تواند باعث ایجاد خون در منی شود.  این موارد شامل فشار خون بالا (فشار خون بالا) و هموفیلی، اختلالی است که منجر به خونریزی آسان و بیش از حد می شود). سایر احتمالات شامل سرطان خون و بیماری مزمن کبدی است ).

اقدامات تروما / پزشکی جهت مشاهده خون در منی

ضربه جسمی، مانند ضربه خوردن به بیضه هنگام ورزش، می تواند منجر به خون در مایع منی شود. ضربه می تواند باعث نشت رگ های خونی شود و ممکن است خون در منی از بدن خارج شود. یک روش پزشکی مانند معاینه پروستات یا بیوپسی یا وازکتومی می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شما شود.

دانستن اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

در صورت داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی در زمینه سرطان یاSTI ، باید برای گرفتن خون در منی به پزشک مراجعه کنید. سن شما همچنین می تواند به عنوان یک راهنما باشد.

اگر بالای 40 سال دارید

مردان 40 ساله و بالاتر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان پروستات هستند. به همین دلیل، هر زمان که خون در مایع منی خود مشاهده کردید، باید به پزشک خود بگویید. پزشک از شما می خواهد علت خون را در اسرع وقت بررسی کند.

اگر زیر 40 سال دارید

اگر زیر 40 سال ندارید و علائمی غیر از مایع منی خونی ندارید، دو الی سه روز صبر کنید و ببینید خون به خودی خود از بین می رود یا خیر.

اگر مایع منی شما همچنان خون آلود است یا اگر علائم اضافی مانند درد یا تب را تجربه می کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.  آنها ممکن است معاینه پروستات یا تجزیه و تحلیل مایع منی و ادرار شما را برای تعیین منبع خون انجام دهند.

تشخیص مشکل

در هنگام مراجعه به پزشک خود، ابتدا باید علت وجود خون در منی را تعیین کنند. کارهایی که ممکن است انجام دهند شامل موارد زیر است:

 • معاینات بدنی پزشک ممکن است شما را برای سایر علائم، از جمله تورم بیضه، قرمزی یا سایر علائم قابل مشاهده عفونت یا التهاب معاینه کند.
 • آزمایشات STI. از طریق آزمایشاتی از جمله خون، پزشک بررسی می کند که شما STI که می تواند باعث خونریزی شود، ندارید؟
 • آزمایش ادرار . این می تواند به تشخیص عفونت های باکتریایی یا سایر ناهنجاری های ادرار کمک کند.
 • آزمایشPSA ، که آنتی ژن های ایجاد شده در پروستات را آزمایش می کند و سلامت پروستات را ارزیابی می کند.
 • آزمایش های غربالگری مانند سونوگرافی، CT  وMRI  که می تواند به انسداد کمک کند.
 • سونوگرافی ترانس رکتال، برای جستجوی تومورها و سایر ناهنجاری های اطراف پروستات استفاده می کند .

مردان بالای 40 سال ممکن است برای ارزیابی بیشتر به متخصص ارولوژی ارجاع شوند.  افراد زیر 40 سال نیز ممکن است در صورت ادامه علائم با وجود درمان، به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنند.

درمان خون در منی

بسته به علت وجود خون در منی، ممکن است بتوانید خود را در خانه معالجه کنید. اگر علت اصلی آن نیاز به درمان پزشکی داشته باشد، پزشک با شما همکاری می کند تا در مورد دوره مناسب شما تصمیم بگیرد.

درمان در خانه

اگر پس از مشورت با پزشک به نتیجه رسیدید خون در مایع منی بر اثر ضربه خوردن است، به سادگی استراحت و اجازه دادن به بهبودی بدن ممکن است کمک کند.  اگر در کشاله ران خود نیز تورم دارید، می توانید هر بار 10 تا 20 دقیقه یخ را در آن ناحیه قرار دهید، اما بیشتر از آن نگذارید.

اکثر موارد هماتوسپرمیا به خودی خود برطرف می شوند. علائم خود را تحت نظر داشته باشید و در صورت بدتر شدن یا ماندگاری بیش از یک ماه به پزشک خود هشدار دهید.

درمان پزشکی

اگر خون در منی شما به دلیل عفونت باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر تورم دلیل اصلی آن باشد، داروهای ضد التهابی در دسترس هستند.

اگر خون در منی شما به دلیل انسداد دستگاه ادراری تناسلی شما باشد، ممکن است جراحی لازم باشد.  جراحی های احتمالی شامل برداشتن سنگ مثانه است که مانع مجاری ادراری می شود یا تومورها را از بین می برد.

اگر سرطان باعث ایجاد خون در مایع منی شما شود ، پزشک احتمالاً شما را به یک متخصص (آنکولوژیست) ارجاع می دهد که بهترین درمان را تعیین می کند

 

*چند نکته از تله ویزیت

در دوران اپیدمی کرونا  و شیوع همه گیری ویروس بدیهی است که شما بیماران عزیز نگران رفت و آمد مکرر به مراکز درمانی هستید. به همین دلیل سامانه تله ویزیت (TeleVisit24) با بهترین متخصصین اورولوژی و فوق تخصص نفرولوژی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان به صورت آنلاین و بدون نیاز مراجعه حضوری هست. چنانچه هر سوالی در مورد مشکلات مربوط پروستات، بیضه، انزال و کلیه دارید و احساس می کنید احتیاج به ویزیت پزشک دارید به راحتی به صورت آنلاین از طریق سامانه تله ویزیت توسط برترین متخصصین اورولوژی تله ویزیت  ویزیت شوید. متخصصین ما با گرفتن شرح حال کامل در مورد علائم و مشکلات پیش آمده از بیماری شما در صورت نیاز امکان صدور نسخه، تجویز دارو و آزمایش برای بررسی بیشتر را خواهند داشت.

منبع:
https://www.healthline.com/health/blood-in-the-semen

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر
سایر پزشکان مرتبط