تله نفرولوژی (Telenephrology)

تله نفرولوژی (Tele nephrology) یا درمان بیماری های کلیوی از راه دور، بستری نوظهور برای ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی کلیه است. پزشکی از راه دور، خدمات درمانی، مراقبت های بهداشتی اولیه و تخصصی و اطلاعات پزشکی را بدون نیاز به مراجعه حضوری به بیماران ارائه می دهد. به همین دلیل، سیستم های ارائه خدمات درمانی به وسیله اینترنت و موبایل مانند تله ویزیت ((Televisit، امروزه در میان پزشکان و بیماران طرفداران زیادی دارد.

در نفرولوژی (nephrology)، یا همان تخصص درمان و کنترل بیماری های کلیه، گاهی اختلاف زیادی بین موقعیت جغرافیایی نفرولوژیست ها و متخصصان بیماری های کلیوی با بیماران وجود دارد. تله نفرولوژی (Tele nephrology) آماده است تا این فاصله های فیزیکی را از بین ببرد و مراقبت و آموزش کلیه را به افراد که به پزشک دسترسی ندارند ارائه دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با یکی از شاخه های پزشکی از راه دور، یعنی تله نفرولوژی آشنا کنیم.

کاربرد تله نفرولوژی (Telenephrology)

در درمان بیماری های کلیوی از راه دور، سواد سلامت و پزشکی و سواد فناوری در اختیار گرفته می شود تا یک سیستم مراقبت بهداشتی در حوزه بیماری های کلیه ایجاد شود. سیستم های تله نفرولوژی و درمان بیماری های کلیوی از راه دور، شامل مراقبت همزمان پزشک و بیمار از طریق کنفرانس های ویدئویی و روش های ناهمزمان مانند مشاوره اینترنتی است. در این شیوه، از طریق تلفن همراه، دسترسی مساوی به مراقبت های پزشکی برای همه بیماران فراهم می شود و وضعیت آن ها از راه دور، ارزیابی می شود.

به وسیله این استراتژی نوآورانه، یک سیستم مراقبت بهداشتی پوشش داده می شود که بتواند نیازهای بیماران را در بسیاری از شرایط، مثلا از فاصله دور و از خانه های بیماران برآورده کند. تله نفرولوژی، ارائه خدمات مشاوره ای و دیالیز را ممکن می کند. از دیگر کارهایی که تله نفرولوژی (Telenephrology) از راه دور و به وسیله اینترنت و گوشی موبایل انجام می دهد؛ عبارت اند از:

  • ارائه آموزش های پزشکی و مراقبتی ضروری برای جامعه
  • ارائه مشاوره های اولیه به بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی
  • ارزیابی آمادگی جسمانی بیمار برای دیالیز
  • بررسی مداوم وضعیت بیماران در همه مراحل درمان

ماهیت دیالیز یک روش درمان حضوری است و برای درمان، بیمار باید به صورت حضوری به مرکز درمان مراجعه کند. با توجه به آسیب پذیری بیماران کلیوی به سایر ویروس ها و بیماری ها و ضعف جسمانی آن ها، پزشکی از راه دور تلاش کرده است تا این تعامل مستقیم به حداقل برسد. امروزه بیماران می توانند بسیاری از خدمات فرایند درمان مانند رژیم درمانی، بررسی آزمایشات و مشاوره را از راه دور انجام دهند تا در شرایط ایمن درمان شوند.

فواید تله نفرولوژی

درمان بیماری های کلیوی از راه دور، شرایطی را فراهم آورده است که بیماران بدون نیاز به مراجعه حضوری در مطب پزشک، امکان معاینه و دریافت خدمات مشاوره ای را دارند. این امر بدون اینکه اخلالی درمراقبت از بیماران و درمان آن ها ایجاد کند؛ میزان مراجعات حضوری آن ها را کم تر کرده است. از جمله فواید تله نفرولوژی عبارت اند از:

  • کاهش مسافرت بیماران به کلینیک های دیالیز
  • دسترسی آسان تر به پزشکان نفرولوژی
  • مراقبت بیشتر و دقیق تر از بیماران

استفاده از Telenephrology در طی بحران ویروس کرونا(COVID-19)، مزایای زیادی در مبارزه با شیوع این ویروس فراهم کرده است. با این روش، پزشکان متخصص نفرولوژی و کلیه قادر هستند از راه دور از بیماران خود مراقبت کنند و دستورهای درمانی مود نیاز را ارائه دهند. در این شرایط، بیماران و به ویژه افرادی که دارای بیماری هایی هستندکه سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است، در شرایط بدون ریسک تحت درمان قرار می گیرند. همچنین پزشکان و کارمندان بخش درمان نیز کمتر در معرض ابتلا به بیماری خواهند بود.

در نبردی که این روزها با کروناویروس COVID-19)) داریم؛ پزشکی از راه دور و تله نفرولوژی ( Tele nephrology)  به عنوان یک قهرمان ظاهر شده است. اگر شما هم به مشاوره و ویزیت با یک متخصص کلیه نیاز دارید می توانید از اپلیکیشن تله ویزیت

( (TeleVisitاستفاده کنید و بدون خروج از منزل با پزشکتان ارتباط برقرار کنید.

نظرات

پانته آ
من هم همین مشکل را دارم لطفا راهنمایی کنید
شیوا

مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از اطلاع رسانیتون

حمیده دهقان
بسیار متشکرم
Joe Henderson
Dude, this is awesome. Thanks so much
ارسال نظر